Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Řidiči autobusů si polepší, vláda chce přitáhnout nové zájemce (tn.cz)

Řidiči autobusu jezdí od nevidím do nevidím. To proto, že jich po republice chybí až deset tisíc. Důvodem je nízká mzda. Doteď brali okolo 20 tisíc. To by se od nového roku mělo změnit. Plat by se jim měl zvýšit jako nikomu jinému.

"Vláda dnes podpořila návrh nařízení, kterým se navyšují mzdy pro řidiče linkové autobusové veřejné dopravy," komentoval premiér České republiky Bohuslav Sobotka. Mzdy by měly stoupnout o skoro 40%, to je necelých 8 tisíc korun.

Minimální mzda se jim tak každou hodinu zvýší o 27 korun. A zvedne se i hodinová sazba za takzvanou čekačku, což je doba, kdy řidič nejede, ale čeká na svůj spoj. "Odměna těchto řidičů za dobu čekání mezi spoji bude 90% hodinové sazby," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

A dalších 7 korun navíc dostanou řidiči za ztížené pracovní prostředí, jako jsou třeba chybějící přístřešky či sociální zázemí na konečných stanicích. Vládu a kraje tohle všechno bude stát zhruba 800 miliónů korun ročně navíc. Protesty řidičů, kteří hrozili i stávkou, tak zabraly.

Od navýšení platů si všichni slibují nové zájemce o tuto práci. "Budeme jednat s našimi partnery, což jsou kraje, řidičů je nedostatek, takže navýšení mezd podporujeme," sdělila TV Nova jednatelka společnosti Icom Transport Kateřina Kratochvílová. Ještě se čeká, jak se k novému navýšení mezd řidičů postaví některé kraje. Například v Ústeckém kraji jsou už odsouhlaseny a podepsány s dopravci nové smlouvy. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí by vše měly řešit dodatky k těmto nově podepsaným smlouvám.

Zdroj: tn.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:03.