Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Příspěvky firmám na invalidy vzrostou, stoupne i jejich minimální mzda (Hospodářské noviny)

Vláda se tím snaží podpořit firmy, aby ve svých řadách dávaly invalidům víc šancí. Zároveň jde o výsledek kompromisu, na němž se dohodla tripartita, tedy zástupci odborů, vlády a podniků – od ledna by se měly sjednotit sazby minimální mzdy pro běžné pracovníky i pro ty s postižením, invalidé ji dosud měli o 600 korun nižší. Kabinet Bohuslava Sobotky bude o návrhu na růst minimální mzdy na 11 tisíc měsíčně (jde o zvýšení o 1100 korun u zdravých lidí a o 1700 korun u postižených) rozhodovat tuto středu.

"V Česku je zhruba 900 tisíc postižených lidí, z nich je asi 35 tisíc těch, na které stát jejich zaměstnavatelům vyplácí příspěvky a čerpá na ně nějaká zvýhodnění," vysvětluje Karel Rychtář ze Svazu českých a moravských výrobních družstev, jenž se problematice zaměstnávání postižených dlouhodobě věnuje a byl i u nynějších debat.

Fakt, že pracující invalidní důchodci měli podle zákona nárok na nižší minimální mzdu než jejich zdraví kolegové, v minulosti kritizovala i EU. Firmy s narovnáním souhlasily s tou podmínkou, že budou moci čerpat o něco vyšší příspěvky – aby se tak vyrovnalo to, že postižení lidé bývají méně výkonní, ačkoliv mzdové náklady na ně budou stejné. "Zvýšení minimální mzdy je žádoucí z toho hlediska, že bude pro invalidní důchodce zase o něco zajímavější jít do práce a nesedět jen doma a brát dávky," dodává Petra Francová, zakladatelka neziskové organizace P3, která pomáhá zaměstnávat postižené. Sama ale podobně jako Karel Rychtář upozorňuje, že zaměstnávání některých invalidů by bez subvencí nedávalo společnostem ekonomický smysl.

"Nesmíme si to plést se sociální službou. Klíčové je, aby ti lidé měli co nabídnout, přece jenom jde o trh práce," říká Rychtář. Vyšší státní příspěvek na zaměstnávání postižených vyjde v příštím roce státní rozpočet na 200 milionů korun navíc. "Našli jsme na to rezervy," podotýká mluvčí resortu práce Petr Habáň s tím, že kvůli změnám nebude třeba žádné dodatečné peníze ministerstvu přihazovat. Firmy, které mají 25 a víc lidí, musí v Česku podle zákona zaměstnávat aspoň čtyři procenta postižených nebo mohou utratit určitou část peněz v chráněných dílnách.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:08.