Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Na brigády se hlásí stále více seniorů. Firmy si je pochvalují (MF Dnes)

Úklidové práce, ostraha objektů, ale třeba výpomoc v pivovaru. Nejen tyto brigády patří k vyhledávaným mezi seniory v kraji.

"Můžeme hovořit o fenoménu, který jsme v předchozích letech tolik nezaznamenávali. V současné době totiž tvoří lidé v invalidním nebo starobním důchodu až čtyřicet procent zájemců o brigády. Mladí lidé kvůli poklesu demografické křivky chybí, takže důchodci mají větší šance, že uplatnění najdou rychle. V září a říjnu navíc studenti kvůli zařizování školních povinností zájem o brigády nemají, takže místa jsou volná," vysvětlil majitel společnosti Job-centrum Ostrava Radovan Burkovič.

Starší lidé přitom mohou najít uplatnění v nejrůznějších oborech. "Už to není tak, že by vypomáhali jen jako vrátní a uklízečky. Dnešní senioři jsou vitální, takže běžně pracují nejen ve skladech, ale i v továrnách a těžkých provozech. Nebrání se ani táhání sudů v pivovarech. Pokud se nejedná o brigády a kampaně cílené vyloženě na mladé lidi nebo manažery, tak firmy starší brigádníky dokonce upřednostňují. Jsou totiž zvyklí pracovat, dá se na ně spolehnout a díky zkušenostem a osvědčením s nimi není tolik práce při zaučení. Důchodci už totiž v životě viděli hoblík a ví, k čemu slouží, což se například u studentů vždy nestává," přiblížil Burkovič.

Jeho slova potvrzuje Milada Křížová, manažerka v jednom z opavských hypermarketů. "Nyní tady máme dvě paní v invalidním důchodu a jednoho pána ve starobním důchodu. Doplňují zboží, pracují ve skladu. Předtím se tady střídali mladí brigádníci, ale ti vydrží většinou jen pár týdnů. Práce jim nepřijde zajímavá a částka šedesát korun za hodinu pro ně není atraktivní."

Finanční ohodnocení brigád se přitom na různých místech kraje výrazně liší. V Ostravě si brigádník může vydělat až 110 korun za hodinu, v Karviné to může být jen 55 korun. Podle pracovních agentur důchodci nemají přemrštěné finanční požadavky a hodinové taxy jim vyhovují.

"Je to pro ně přilepšení. Na jaře jsme měli akci, která nabízela brigády vyloženě jen lidem se starobním či invalidním důchodem. Pokud mají lidé omezení prvního nebo druhého stupně, tak to pro většinu brigád není překážkou," zmínila Alexandra Rotonová z agentury Manpower v Ostravě.

Další nespornou výhodou je podle majitelů firem skutečnost, že na seniory při práci už nemusí ze zákona tak dohlížet, aby dodržovali přísná pravidla, jako například u šestnáctiletých studentů.

Se staršími brigádníky mají zkušenosti i ve společnosti ArcelorMittal Ostrava. "Podle situace u nás najde uplatnění prostřednictvím pracovních agentur až několik stovek takových pracovníků. Nabíráme je celoročně," potvrdila mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková, podle které i ve zdejších provozech pocítili odliv mladých brigádníků.

"Dříve jsme na výpomoc brali převážně děti našich zaměstnanců, teď všechny uchazeče, kteří splní požadavky," doplnila Černá Dvořáková.

Brigády pak nepřináší seniorům pouze finanční příjem, ale podle lékařů díky nim předcházejí například depresím.

"Najdou mentální motivaci, jsou v kolektivu, takže psychicky jim to velmi prospívá a cítí se užiteční. Navíc jakákoli pravidelná činnost příznivě ovlivňuje pohybový aparát a lidem neochabuje svalstvo. Dnešní medicína je pokročilá, takže i když mají důchodci nějaké omezení, tak díky lékům jim to v práci nemusí bránit," shrnul lékař Vít Kašpárek z Polikliniky Agel v Ostravě.

Autor: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:54.