Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Nadace Charty 77 ocenila seniory. Do zlaté síně vstoupil Olbram Zoubek (CT24.cz)

Cílem projektu je podpora seniorů jako významné části české společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů a počinů. Ocenění má inspirovat seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. V sobotu se navíc slaví mezinárodní den seniorů, v několika českých městech se při této příležitosti konají různé akce.

Ceny Senior roku se letos udělovaly už počtvrté, pravidelně od roku 2013 je vyhlašuje Nadace Charty 77. Slavnostního vyhlášení se zúčastnila mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nebo bývalá první dáma Dagmar Havlová.

Objevovat senzační seniory

Do ročníku se přihlásilo 129 jednotlivců či spolků. Výherci získali diplom i finanční odměnu. "Mě velice těší, že se množí nominace od starostů měst, že si senioři v místech svého působení získávají respekt, a to je hlavní cíl našeho projektu. Objevovat senzační seniory, upozorňovat na ně," uvedla ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

"Cena se uděluje za to, že senioři jsou vidět ve svých místech, ve vsích a městech, že inspirují ostatní kolem sebe a ukazují mladým, že senioři nejsou jednolitá skupina nemocných a ležících, ale že jsou také senioři aktivní a senzační," pokračuje Božena Jirků.

Loni nadace poprvé otevřela zlatou síň pro veřejně známé osobnosti. Jako první do ní byla uvedena legendární sportovkyně Dana Zátopková. Letos se přidal sochař Olbram Zoubek, který je mimo jiné autorem posmrtné masky Jana Palacha nebo pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě. Ve svých devadesáti letech stále tvoří a vychovává své žáky.

90 let s rukama v hlíně. Olbram Zoubek o sobě pochybuje i na narozeniny

Hlavní ocenění letos získala Libuše Žamberská, kterou porota ocenila za její podíl na činnosti spolku Úsměv je zdraví. Organizace funguje 23 let a pro seniory pořádá semináře, kurzy práce na počítači, sportovní aktivity, ozdravné pobyty a výlety, ale i projekty spolupráce seniorů s dětmi.

Seniorský klub z Rožnova pod Radhoštěm byl zase oceněn za dlouhodobou činnost od roku 1993. Starší lidé se mohou díky aktivitám spolku účastnit vzdělávacích seminářů, besed a cvičení. Klub každoročně pořádá ples, mikulášské taneční odpoledne či čaje o páté.

Autor: CT24.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:00.