Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Říjen:

Michaela Marksová: Rozhovor - Vyšší důchodové pojištění pro bezdětné (TV NOVA)

Petr SUCHOŇ, moderátor:

Přejeme hezký nedělní večer. Začínají Televizní noviny, vítejte.

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka:

Dobrý večer.

Petr SUCHOŇ, moderátor:

Až o desetitisíce korun ročně navíc budou muset platit všichni ti, kteří nemají děti oproti rodičům s potomky. A to na důchodovém pojištění.

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka:

S tímto návrhem přichází ministryně práce Michaela Marksová, která chce zvýhodnit rodiny, které mají děti. Cílem je finančně ulevit početným rodinám.

Petr SUCHOŇ, moderátor:

Tato myšlenka se ale pranic nelíbí opozici. Podle ní je to diskriminace mladých bezdětných lidí, ale také například handicapovaných nebo párů, které mají problém s početím.

Nikol KUDRNÁČOVÁ, redaktorka:

Pokud staré dobré "kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem" přeložíme do sociální politiky, dostaneme "kolik dětí máš, natolik si tě stát bude vážit". Vážit v tomto případě znamená méně platit. Teď konkrétně na důchodovém pojištění. Podle nového návrhu ministryně práce a sociálních věcí by se podle počtu dětí snižovala částka důchodového pojištění. Nemáte-li děti, zaplatíte jako zaměstnanec 7,5 % ze mzdy a čím více dětí, tím méně procent. V případě čtyř dětí byste neplatili nic, což je za rok při průměrné mzdě 26 tisíc korun rozdíl více než 23 tisíc. Stejné procentuální rozdíly pak platí i pro podnikatele.

Bohuslav SOBOTKA, premiér ČR /ČSSD/:

Je potřeba zohlednit to, že ten demografický vývoj je velmi negativní. My musíme hledat všechny možné nástroje pro to, abychom podpořili rodiny s dětmi.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/:

Že to je férové, protože především rodiče, na nich leží to břímě investic do dětí. Pokud dneska nepomůžeme rodinám, aby rodiče měli finanční prostředky právě na investice do dobré výchovy, tak těžko můžeme očekávat tady kvalitní budoucí daňové poplatníky.

Nikol KUDRNÁČOVÁ, redaktorka:

Podle opozice na návrh doplatí například mladí lidé, kteří se na rodičovství teprve připravují a šetří peníze. Nesouhlasí ani s tím, aby vyšší důchodové pojištění platili i ti, kteří už mají odrostlé děti. Těm by se prý popíral argument zásluhovosti, tedy kolik dětí vychovali.

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/:

Oni vycházejí z argumentů, že tím vychovávají budoucí plátce do sociálního systému České republiky. To mohlo platit v zadrátovaném socialistickém Československu. Jak chtějí zajistit, že ty děti, na které chce mít tuto pojistnou výhodu, samozřejmě diskriminační pro ty bezdětné, jak zajistí, že budou skutečně plátci do českého důchodového systému?

Nikol KUDRNÁČOVÁ, redaktorka:

Návrh už prošel připomínkovým čtením. Pokud bude schválen, měl by platit od příštího roku. Nikol Kudrnáčová, televize Nova.

Petr SUCHOŇ, moderátor:

A autorku návrhu ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou vítám ve vysílání. Paní ministryně, dobrý večer. Jak k vašemu návrhu přijdou například páry, které nemohou mít děti nebo handicapovaní lidé? Je to podle vás spravedlivé?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Víte, tam došlo ke změnám a my to budeme překládat ve více variantách buď nebudeme ty lidi, kteří jsou bezdětní, nutit platit více. Pak to ale bude mít nějaké nároky na státní rozpočet a nebo budou více platit a bude to mít menší nebo žádné nároky na státní rozpočet, ale my si musíme uvědomit, že v této zemi ti pracující rodiče, kteří vychovávají děti a pro které je to určeno, nesou opravdu velkou finanční zátěž a opravdu vychovávají budoucí plátce těch našich důchodů.

Petr SUCHOŇ, moderátor:

Kdo bude mít tedy podle vás nárok na sníženou sazbu a do kdy? Co třeba rodiče adoptovaných dětí nebo registrovaní partneři s dětmi?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Budou to rodiče nezaopatřených dětí, to znamená maximálně do 26 let tak, jak je to u jiných dávek a registrovaní partneři jsou bráni také za rodiče, ale co se týče těch rodičů, tak je to vždycky jeden z nich, který může tu slevu uplatňovat.

Petr SUCHOŇ, moderátor:

Od vašeho předsedy strany premiéra Bohuslava Sobotky jsme slyšeli, že tímto návrhem chcete vyřešit problém demografického vývoje, abych citoval. Opravdu si myslíte, že díky snížení důchodového pojištění se zvýší porodnost?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Ne, to určitě není jediné opatření, ale my potřebujeme souhrn opatření, které v této zemi ujistí lidi, že mít děti není obrovská finanční zátěž, že ten stát na ně myslí a stát jim maximálně pomůže.

Petr SUCHOŇ, moderátor:

Paní ministryně, děkujeme za váš čas. Hezký večer.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Hezký večer.

Autor: TV NOVA

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 05:59.