Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Marksová: Rekordně vybíráme pojistné, 308 Kč na důchod máme (Pražský deník)

Pro regionální Deník to včera uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ta už dnes svede na vládě souboj o rozpočet svého rezortu na rok 2017. Počítá v něm s valorizací starobních penzí o 308 Kč a nikoliv jen 200 Kč.

Marksová (a spolu s ní i další ministři) přitom budou konfrontováni s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který chce představit své návrhy na možné úspory na jednotlivých ministerstvech. I šéf státní kasy ale včera uvedl, že nakonec předpokládá schválení státního rozpočtu se schodkem 60 miliard korun, byť požadavky rostou. "Všichni ministři jsou nespokojeni, na druhou stranu by bylo dobře, kdyby se soustředili na čerpání rozpočtu pro letošní rok, kde moc nečerpají," vzkázal Babiš. "Nejsme těmi, kdo jen rozhazuje. Prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení jsme loni vybrali rekordní sumu 395 miliard korun na pojistném," brání se už předem Marksová.

Valorizaci penzí oznámenou před volbami nepovažuje za populismus. Kdyby od ledna 2017 důchodci dostali jen 200 Kč, propadla by se jejich kupní síla pod hranici 40 procent náhradového poměru (důchod versus průměrná mzda).

Marksová navíc zvýšení penzí obhajuje i mezinárodním srovnáním. Česko na penze vydává cca 8,9 procenta svého hrubého domácího produktu (HDP). Třeba v Polsku je to 10,8 procenta, v Německu 10,6 procenta a v Rakousku jde na penze 13,2 procenta jejich HDP.

Nejde však jen o důchody. Boj se povede o peníze na sociální služby, kde je nutné sehnat dalších 700 milionů korun na pomoc terénním pracovníkům. Koaliční lidovci navíc včera navrhli i rozsáhlou změnu poskytování dávek pro osoby se zdravotním postižením.

Chtějí například zvýšit příspěvek na mobilitu u osob "ZTP/P" na 600 Kč za kalendářní měsíc. Dále navrhují snížit limit pro nárok na příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky u její ceny, a to z 24 000 Kč na 8000 Kč či poskytovat příspěvek na auto už po sedmi a nikoliv po deseti letech. Na změnách se lidovci chtějí dohodnout napříč politickým spektrem do konce tohoto volebního období sněmovny.

Zdroj: Pražský deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.9.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:01.