Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Září:

Vyšší valorizace důchodů není populismus (Právo)

Zápas o valorizaci se táhne od počátku této vlády. V roce 2014 ještě panovala koaliční shoda: s mým návrhem na obnovení mechanismu standardní valorizace odrážející 100 procent růstu cen a třetinu růstu reálných mezd a s jednorázovým opatřením zaručujícím v lednu 2015 provedení valorizace alespoň na úrovni 1,8 procenta průměrného důchodu (200 Kč) souhlasili všichni a prošel hladce i parlamentem. Pro letošní rok jsem také navrhovala zaručenou valorizaci ve výši 200 Kč. Jenže s tím tentokrát souhlasili jen ministři a ministryně za ČSSD, a tak jsem návrh ve vládě neprosadila. Výsledkem bylo ostudné čtyřicetikorunové navýšení a následný jednorázový příspěvek ve výši 1200 Kč.

Další zápas svedla ČSSD o návrat zmocnění, aby důchody svým rozhodnutím mohla navýšit vláda. Takové zmocnění zde existovalo mezi lety 1996 a 2011, zrušila je až Nečasova vláda.

O jeho návratu ale nechtělo hnutí ANO nejdřív ani slyšet a po mnoha debatách trvalo na jeho zastropování na 1,8 procenta průměrného důchodu. Ale to bychom mohli pro příští rok valorizovat maximálně o necelých 200 Kč! Nakonec se nám podařilo prosadit strop na 2,7 procenta a jen díky tomu teď můžeme valorizovat o tři stovky.q

Je nespravedlivé tvrdit, že zvyšování důchodů je na úkor budoucích generací. Ti lidé celý život pracovali a naše společnost jim to dluží.

Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.9.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.10. 2018 000 04:23.