Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Děti bez školních obědů mají horší prospěch. Hlad jim zaženou miliony od státu (Blesk.cz)

Ovdovělý tatínek se sám s pomocí vlastního otce staral o syna. Jenže se mu stal pracovní úraz a dostal invalidní důchod, z něhož není schopen platit synovi obědy. Nebo rodina, v níž maminka po nehodě už rok leží v kómatu v nemocnici. Otec se stará o tři holčičky, které navíc mají bezlepkovou dietu, takže obědy jsou dražší. Ani v tomto případě však na ně nezbývají peníze.

Nejen tyto příklady ukazují, v jak těžké situace se nacházejí rodiny, které trápí nedostatek peněz. Po pokrytí všech výdajů, třeba na cestu do školy nebo pomůcky, nezbývají peníze na to, aby dětem kupovaly obědy. A to se začíná rychle promítat třeba v docházce dítěte do školy i jeho prospěchu ve škole.

"Rodiče se stydí vůči svému okolí, že nemohou svým dětem platit obědy. Stačí náznak stigmatizace a někteří rodiče odmítají své děti do školy posílat," uvedla pro Blesk.cz Jana Skopová z organizace Women for Women. Ukazuje se, že děti, které neobědvají, nemají dostatek energie a chuť se učit. Výsledkem je i zhoršující se prospěch.

Děti, které nechodí na obědy, zároveň přicházejí o zážitky ze společného obědvání. Zdánlivě banální věc, jako je školní oběd, ale může mít negativní dopad na psychický vývoj dítěte. Nepříjemnou zkušenost v podobě vyloučení ze společnosti totiž dítě získává už v útlém věku. "Mnohdy takové děti nenosí ani svačiny, takže se jim ostatní smějí," dodává Skopová.

Situace se však začíná lepšit. Už od roku 2013 zajišťuje organizace Women for Women v rámci projektu Obědy pro děti financování školních obědů stovkám dětí. V současné době jich je 1756. Peníze pro tento projekt přicházejí od soukromých dárců, ale v tomto roce na něj poprvé přispělo také ministerstvo školství. Celkem na příspěvky pro rok 2016 v rámci svého programu pro financování obědů vyhradil resort 30 milionů korun.

S vlastními příspěvky se připojilo také ministerstvo práce, které pro aktuální školní rok připravilo na obědy celkem 18 milionů korun. Peníze zamíří do 200 škol, kde by je mohlo získat až 3300 dětí. Zatím jde pouze o Prahu a tři kraje (Vysočina, Liberecký a Jihomoravský), počítá se však s rozšířením i do zbylých krajů, a to od dalšího školního roku.

"Výzvu pro předkládání projektových žádostí pro školní rok 2017/2018 vyhlásíme v březnu 2017, přihlásit se může jakýkoliv kraj. Věřím, že dobré zkušenosti z tohoto školního roku budou nejlepším argumentem pro zapojení všech krajů," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Tyto peníze poskytuje Evropská unie v rámci svého fondu pomoci chudým. Podle Marksové z něj může Česko do roku 2020 na obědy pro děti vyčerpat až 400 milionů korun.

A motivace tady skutečně je, protože financování obědů má na děti pozitivní dopad. Potvrzuje to jak Skopová z Woman for Woman, tak ministerstvo školství. Podle údajů ministerstva dochází ke zlepšení situace v 60 až 75 procentech případů, ve kterých děti dostanou příspěvek na obědy. "Jde o zlepšení školní docházky, změny v chování a prožívání žáka, sociální postavení ve škole a v kolektivu nebo změny tělesné a výkonové," uvedla mluvčí resortu Jarmila Balážová.

O peníze pro děti mohou žádat přímo školy, a to většinou ve spolupráci s rodiči. V případě programu ministerstva práce pak peníze získávají kraje, které pak peníze rozdělují svým školám.

Zdroj: Blesk.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.9.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:31.