Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Státní úřady se plní dětmi

Úřadů, kde rodiče mohou umístit svá dítka do místní školky, je nyní osm. Dalších minimálně pět je plánuje od září následovat a další by tak prý udělaly sice rády, ale nemají vhodné prostory.

"Teď tady ještě máme prázdninový program, takže školka není úplně plná, ale po začátku školního roku sem bude přicházet až dvanáct dětí každý den," říká Kateřina Kamišová, která má na ministerstvu práce a sociálních věcí koordinaci dětských skupin na starosti.

V dětských skupinách na většině ministerstev to chodí velmi podobně. Většinou jsou otevřeny od sedmi ráno do pěti odpoledne. "Snažíme se rodičům vyjít vstříc tak, aby otevírací doba navazovala na jejich pracovní dobu," pokračuje Kamišová, zatímco připravuje čaj v kuchyňce, jedné z pěti místností malé školky a zároveň jediné, kam děti nemají přístup.

Kromě koupelny tu jsou ještě místnosti na hraní, odpočinek a taky jídelna. Svačiny rodiče balí dětem z domova, obědy jim dováží soukromá firma, takže jsou vlastně tím jediným, co rodiče musí za školku platit. Možné je však také to, že ho dětem připraví sami. Kromě hraní, odpočívání a každodenního programu, jako třeba procházek, výletů a různých exkurzí, musí každá skupina v Česku předložit plán výchovy a péče. V praxi jde o to, že díky němu rodiče vědí, v čem se jejich děti budou každé dva měsíce vzdělávat.

Děti zaměstnanců ministerstva práce by třeba podle něj na konci září měly znát lidské smysly, ale třeba také vyjmenovat planety sluneční soustavy. "Rozhodně ale nejsme nijak striktní, jde spíš o to, aby děti měly nějakou obecnou představu," říká Kamišová a doplňuje, že vzdělávání tady probíhá spíše metodou škola hrou.

Na ministerstvu práce, pod které zakládání a podpora dětských skupin spadají, fungují už celkem tři dětské skupiny. Vejde se do nich celkem třicet dětí. Všechna místa ve skupinách byla rychle rozebrána. Podobné to mají na ministerstvu průmyslu a dalších úřadech. "Od vzniku skupiny evidujeme již 45 žádostí o umístění a některé jsou teď podávány i téměř dva roky dopředu," uvádí mluvčí ministerstva František Kotrba s tím, že do skupin na jejich ministerstvu může najednou přijít až 15 dětí, ale v současnosti slouží třeba i pouze na část týdne 22 dětem.

Nejvíce dětských skupin bude trochu překvapivě brzy spadat pod ministerstvo obrany. "Se zřízením dětské skupiny se v příštím roce počítá ve Staré Boleslavi, v Bechyni a v Praze na Veleslavíně," vypočítává mluvčí ministerstva Petr Medek, kde mají dětské skupiny spadající pod obranu následovat jednu již založenou na posádce v Čáslavi.

Největší zajímavostí mezi dětskými skupinami se může pochlubit kancelář ombudsmanky. Pohádku jim sem před odpoledním spánkem přicházejí číst lidé z nedalekého domova pro seniory. "Maximální kapacita naší dětské skupiny je 12 míst. Její služby využívá aktuálně 18 rodičů a střídavě ji navštěvuje 23 dětí," vypočítává mluvčí Iva Hrazdílková.

Jedna z právniček kanceláře Eva Kočí Svobodová třeba do školky už více než rok vodí svou holčičku, které jsou dva a tři čtvrtě roku. "Holčičku mám takhle blízko a odpadává mi stres s tím, abychom ji včas vyzvedli. Rozhodně mi to pomohlo s dřívějším návratem do práce po mateřské," popisuje výhody, které v podstatě shrnují důvody, jež vyjmenovávají všechna ministerstva, když zdůvodňují, proč školky zakládají.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.8.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 06:29.