Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Srpen:

Marksová chce pro nezaměstnané starší 50 let o měsíc delší podporu (e-Sondy.cz)

Strážce státní kasy zatím nesouhlasí

Opozice a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v návrhu ale vidí chyby.Změna, kterou teď chce prosadit ministerstvo práce, má zaměstnancům mnohem dřív zaručit, že se o potížích firem dozví prostřednictvím úřadů práce. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) si myslí, že je to důležité.

„Čím dřív budou zaměstnanci informováni, tím lépe je to pro ně a mohou se zařídit do budoucnosti,“ řekla.

Ministerstvo práce připravilo i další změnu týkající se zaměstnanosti. Třetině nezaměstnaných je více než 50 let, a proto je chce zvýhodnit. Teď většina lidí bez práce dostává podporu prvních pět měsíců. Lidé ve věku 50 až 55 let pak osm a ti ještě starší téměř rok. Oběma nejstarším skupinám by se měla podpora prodloužit o měsíc.

„Lidé nad 50 let jsou i dnes při nedostatku pracovních míst na trhu práce, jsou diskriminováni a znevýhodnění,“ tvrdí Marksová.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím ale zatím nesouhlasí, především proto, že by to státní kasu stálo 450 milionů ročně. „Budovat sociální stát tak, jak to udělali ve Francii, je cesta do pekel pro rozpočet i celou společnost,“ řekl.

Řešením, jak snížit počet žadatelů o práci z rizikových skupin, má být i prodloužení doby, po kterou nezaměstnaní mohou obsadit takzvaná společensky účelná místa. Ta dotují úřady práce a teď na nich může zůstat těžko zaměstnatelný uchazeč rok, nově to mají být až dva roky.

Zdroj: e-Sondy.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.8.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.10. 2018 000 01:03.