Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Sociální byty? Obce se bojí zbytečně (Lidové noviny)

Když obec nenajde pro osobu v krizové situaci sociální bydlení do šesti měsíců, zaplatí pokutu až milion korun. Tak si někteří vykládají návrh zákona o sociálním bydlení.

Svaz měst a obcí má proto obavu, jak to menší samosprávy ustojí. "Tak vysoká pokuta by pro malé obce, které často jednoduše nemají dostatečný bytový fond, byla likvidační," řekl MF DNES výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Celkem je v Česku podle odhadů až 680 tisíc lidí, kteří potřebují pomoc s bydlením. Nejčastěji jde o seniory, matky samoživitelky, ale třeba i bezdomovce.

Ministerstvo práce a sociálních věcí stejně jako organizace pomáhající lidem v nouzi se však snaží situaci uklidnit. Že obec nebude mít v danou chvíli dostatek kapacit, se podle nich stát může. Když už se však do takové situace dostane, musí zkusit všechny možnosti, aby se sankci vyhnula. To znamená například oslovit majitele bytů, jestli by se do fondu sociálního bydlení nechtěli zapojit.

"Pokud by ti odmítli, stejně jako všechny neziskové organizace na daném území, může obec požádat ministerstvo pro místní rozvoj o investiční dotace. Kdyby ani to nevyšlo, pokutu nedostane, podnikla totiž všechny možné kroky," vysvětluje Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení.

Přesto se Lesák obává, že by některé samosprávy mohly narazit na nereálná očekávání žadatelů o byt: "Za nás si ještě myslíme, že by toto ministerstvo v dalších měsících mělo lépe naplánovat. Říct, které skupiny obyvatel jsou nejohroženější." To zčásti ale i podle něho mohou udělat i samotné obce.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pak upozorňuje na přechodná období, která jsou nastavená v návrhu zákona, a to na základě dohod se Svazem měst a obcí nebo Sdružením místních samospráv. První účinnost, kdy mají obce zajistit sociální bydlení, je po dvou letech, tedy od 1. ledna 2019.

"Současně je nastaveno, že obec se má postarat o konkrétní domácnost do jednoho roku od doby, kdy se dostaví na obec s platným rozhodnutím, tedy reálně od 1. ledna 2020," napsal LN mluvčí resortu Petr Habáň. Díky všem těmto mechanismům se podle ministerstva obce ničeho obávat nemusejí.

Ministerstvo pro místní rozvoj si pak podle Habáně vymínilo, že bude peníze na sociální bydlení zajišťovat samo. Podle vládou schválené koncepce se má jednat o tři miliardy korun ročně – a to na dotace pro obce, výstavbu, nákup a rekonstrukci bytů a na provoz celého systému. "Ministerstvo práce a sociálních věcí bude obcím financovat oblast sociální práce ve výši 800 milionů korun ročně," doplnil Habáň.

Právo na sociální bydlení mají mít podle paragrafového návrhu domácnosti, které za bydlení včetně poplatků za služby a energie vynaloží alespoň 40 procent čistých příjmů a nezbude jim víc než 1,6násobek životního minima.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.8.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:06.