Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

O růstu minimální mzdy rozhodne až vláda (E15)

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) podporovaná premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) na včerejším jednání tripartity navrhla, aby minimální příjem stoupl ze současných 9900 korun na jedenáct tisíc. Odbory požadovaly ještě o 500 korun víc, naopak zaměstnavatelé nesouhlasili ani s návrhem rezortu. Za jejich názor – růst ano, ale maximálně na 10 600 korun měsíčně, se postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Spor tak bude muset rozetnout vláda, vzhledem k tomu, že ministři nejsou jednotní, nebude rozhodování kabinetu jednoduché. Ministryně Marksová je přesvědčená o své pravdě s tím, že není možné, aby země jako je Česko měla výši minimální mzdy "na chvostě EU". Premiér Sobotka razí tezi, že pracovat se musí vyplácet. Zaměstnavatelé ale argumentují tím, že musejí hlídat náklady, a zvyšování těch mzdových by některé obory zbavovalo konkurenceschopnosti. "Pravidelný nárůst minimální mzdy vytváří tlak na navýšení všech platů," vysvětlil šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Cílem vlády, jejž dala i do svého programového prohlášení ovšem je, aby se minimální mzda dostala na úroveň čtyřiceti procent průměrné mzdy v zemi. Naposledy tento nejnižší plat stoupl na začátku letošního roku, a to z 9200 na 9900 korun.

Mnohem lépe dopadlo včerejší jednání pro horníky z Mostecka. Při propouštění by měli dostat od státu stejné kompenzace jako havíři z OKD, a to finanční podporu až osm tisíc korun měsíčně. Příspěvek by se vyplácel po dobu tří měsíců až pěti let, podle odpracované doby a věku propuštěného horníka. Tuto dohodu tripartity musí ještě na svém středečním jednání posvětit vláda. Proti vyplácení příspěvku se postavil pouze ministr financí Babiš. Opatření uvítají především zaměstnanci severočeského lomu ČSA. Kvůli vládnímu zákazu prolomení limitů těžby by tam totiž během dalších pěti let mělo přijít o práci 1769 zaměstnanců.

Zdroj: E15

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.7.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:30.