Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Práce načerno přibývá. Inspektoři chystají přísnější kontroly hlavně na stavbách (zprávy.rozhlas.cz)

"Ti co jsou Češi, se postaví sem ke karavanu, občané Evropské unie sem doprostřed…" takto před časem inspektoři společně s policií a celníky procházeli stavby v Praze, aby zjistili, jestli na nich nepracuje někdo bez platné pracovní smlouvy.

Nejčastěji se takzvaně načerno stále nechávají zaměstnávat Češi. Z cizinců pak Slováci, Rumuni, Bulhaři, Ukrajinci nebo Vietnamci.

"V loňském roce jsme za celý rok zjistili nelegální zaměstnávání u 3 065 osob a uložili jsme celkem 82 milionů korun v rozhodnutích o finanční sankci," řekl generální inspektor Rudolf Hahn. Přitom ještě v roce 2014 úřad rozdal přes 700 pokut celkem za 312 milionů korun. Muži se podle Hahna nechávají nelegálně zaměstnat hlavně na stavbách, ženy například v pohostinství. Právě na tyto oblasti se inspekce během léta zaměří a své pracovníky do terénu vyšle častěji.

Nelegální zaměstnávání ale vadí i samotným podnikatelům. Jak například upozornil prezident asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, čím dál větší problém je za standardních podmínek najímat personál." V případě, že se platí zaměstnanci načerno, tak sehnat zaměstnance oficiální cestou je poměrně těžké. Máme příklady, kdy hoteliéři nám říkají: My bychom potřebovali recepčního, ale nejsme schopni ho sehnat, protože on jinde dostane nějakou minimální mzdu a zbytek se mu zaplatí jinou cestou hotově."

Přitom firmám s nelegálními zaměstnanci hrozí celá řada postihů. "Pokuty od 50 tisíc do 10 milionů korun. Velmi často zaměstnavatelé ztratili možnost nechat si zprostředkovat uchazeče o zaměstnání z Úřadu práce, v řadě zemí je znemožněna účast na veřejných zakázkách," upozornil Rudolf Hahn. Vysoké pokuty ale hrozí i těm, kteří se nechají takzvaně načerno zaměstnat. V případě, že jsou to cizinci bez platných dokladů, úřady je vyhostí z republiky.

Zdroj: Zprávy.rozhlas.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.7.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.9. 2019 000 22:47.