Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Ve Velké Bystřici vzniká dětská skupina (ČT 1)

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:

Vandě budou 2 roky. Staršímu Ríšovi je už 5. Doba, kdy si Veronika Vissková řekla, že je načase vrátit se do zaměstnání. Znovu podnikat se 2 dětmi si už ale nedovedla představit. Rozhodla se otevřít dětskou skupinu. Předškolní zařízení, kde bude moci chodit i malá Vanda.

Veronika VISSKOVÁ, zřizovatelka dětské skupiny ve Velké Bystřici:

Byla to manažerská pozice, kdy jsem hodně jezdila i po celé České republice, kdežto teď už na to opravdu nemám tolik času, je to finanční přivýdělek k mateřské dovolené.

osoba:

Parapety víc a nebo je chcete až...

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:

Budova, která sloužila jako školka asi 40 let. Loni ji hygiena zavřela. I když se v obci otevřela školka nová, odmítnout z kapacitních důvodů musela u letošního zápisu na 20 dětí. 12 z nich začne v září chodit právě sem. Dát původní budovu do skvělého stavu - úkol dělníků.

Lubomír KUBAČ, vedoucí zednické firmy:

Tak nejdůležitější práce byly tady sanační omítky, protože to tady bylo značně vlhké a plesnivé, tak se to okopalo.

Marek PAZDERA, starosta, Velká Bystřice /nez./:

Jsme měli budovu na Svobodě, která byla prázdná, rozhodli jsme se, že vyhlásíme záměr jejího dalšího využití. Přihlásili se nám 2 zájemci my jsme se rozhodli pro zájemkyni, která měla připravený projekt na dětskou skupinu.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:

Dětské skupiny už vznikly na letecké základně, na úřadech nebo ve firmách. Stejně jako Veronika Vissková i další zřizovatelé si pochvalují méně přísné podmínky pro jejich zakládání.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

My jsme se především snažili zmírnit ta velmi přehnaná hygienická pravidla, která jsou dodnes na mateřské školky, zároveň je tam zmírnění toho, kdo v těch skupinách může pracovat, ale na druhou stranu si myslím, že ty standardy jsou pořád ještě poměrně přísné, třeba v počtech dětí na tu jednu vychovatelku.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka:

Tato dětská skupina bude měsíčně z dotací dostávat zhruba 100 tisíc korun. Částka by měla pokrýt veškeré náklady, ale i platy vychovatelů. A to po dobu 2 let. Tak dlouho bude projekt podporovat i ministerstvo práce a sociálních věcí. Měsíčně tady rodič za dítě zaplatí 1000 korun. Částka srovnatelná s běžným předškolním zařízením. Dětská skupina ve Velké Bystřici bude 4. v Olomouckém kraji, celkem je jich v republice 143 a starají se o tisícovku dětí. Největší počet skupin je v Praze, nejmenší v Karlovarském kraji. Monika Fleischmannová, Česká televize, Olomoucko.

Zdroj: čt 1

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.7.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:30.