Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Červen:

Po 10 letech svítá chudým šance na bydlení. Marksová se Šlechtovou končí válku (Blesk)

Investiční část bude financovat Ministerstvo pro místní rozvoj a sociální dávky bude mít na starosti Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dohadování rezortů na kompetencích trvalo celkem tři dny. Na zákon jako takový se ale čeká už 10 let. "Doposud zůstávala jednání kvůli neústupnosti úředníků z ministerstva práce a sociálních věcí na mrtvém bodě," řekla Blesk.cz ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Podle Šlechtové za zpožděním stojí také minulá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Právě ta se při tvorbě původní koncepce financování zřekla. "Posléze ale začalo (ministerstvo pro místní rozvoj) zákon blokovat s tím, že chce financování výstavby a provozu dělat. Takže jsme ustoupili a teď je na ministerstvu pro místní rozvoj, aby tuto finanční část v zákoně upravilo," poznamenala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Ta vyjádřila obavy, že by i teď mohl zákon rezort Šlechtové záměrně blokovat. "Obstrukcí ze strany ministerstva pro místní rozvoj se obáváme stále – my nastavujeme systém založený na dostupném nájemním bydlení, jak je běžné ve vyspělých evropských zemích. Jenže úředníci z ministerstva pro místní rozvoj během posledních let vždy podporovali současný stav, tedy bydlení vlastnické, a stávající systém sociálních dávek," dodala Marksová.

Zákon by měl zajistit krizové bydlení, sociální byty se sociální péčí a také levnější takzvané dostupné byty například pro seniory nebo oběti domácího násilí. Zákon počítá i s ubytovací pomocí rodinám, kterým nestačí na přiměřené bydlení 40 procent jejich příjmu. Obě ministryně se alespoň shodují na tom, že zákon je skutečně důležitý.

"Zákon je zcela stěžejní pro to, aby v této zemi skončil obchod s chudobou a potřební lidé získali důstojné bydlení," řekla Marksová. "Sociální bydlení musí být funkční systém nástrojů sociální a bytové politiky poskytovaný osobám v bytové nouzi," uvedla Šlechtová.

Zákon by se měl dopracovat během léta, do Sněmovny by mohl jít už koncem letošního roku. Platit by měl ve druhé části příštího roku. Podle odhadů je v Česku zhruba 700 tisíc osob, které by sociální bydlení potřebovaly – jedná se o bezdomovce, samoživitelky, oběti domácího násilí nebo seniory.

Zdroj: Blesk

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.6.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.10. 2018 000 18:34.