Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Oběti komunistů dostanou péči zdarma (Hospodářské noviny)

"Když pomyslím na věk těchto lidí, jsem přesvědčená, že si ty služby zadarmo jednoznačně zaslouží," vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Kromě lidí poškozených minulým režimem dostanou bezplatné služby i odbojáři z druhé světové války a rodiny s vícerčaty.

Teoreticky mají tyto skupiny nárok na ošetřovatelku docházející do domu, dovoz jídla nebo úklid domácnosti zdarma už nyní. V příslušném zákoně se však nepíše, kdo má za tyto služby platit, a v praxi je tak péče hůře dostupná.

Ministryně práce teď v zákoně, který má začít platit na jaře příštího roku, navrhuje jasný systém dotací ze státního rozpočtu. Úředníci odhadují, že opatření vyjde zhruba na 60 milionů ročně. Vycházeli z toho, že momentálně se o tyto služby hlásí přibližně 1300 lidí.

Dnes by měly náklady pečovatelským službám proplácet kraje nebo města, bez jasných pravidel se tak ale často neděje. Poskytovatelé nemají motivaci těmto seniorům svoje služby aktivně nabízet, a někteří z nich se je dokonce snaží odmítnout s odkazem na naplněnou kapacitu. "Některé pečovatelské služby to mohlo svádět k omezování poskytování služeb pro tuto skupinu," dodává Marksová.

Velká část poskytovatelů se o zvýhodněné důchodce sice stará, sama na tom ovšem tratí. "Nikdo nám ty částky konkrétně neproplácí. Ročně na poskytování těchto služeb tratíme kolem 150 tisíc," uvedl ředitel Pečovatelské služby Trutnov Petr Forejtek.

Situace je obzvlášť kritická například v jižních Čechách nebo na Olomoucku, kde je takových seniorů hodně. "U některých poskytovatelů se částka za chybějící úhrady vyšplhá až k půl milionu korun za rok. Proto je to pro nás velký krok dopředu," popisuje Kateřina Dušková z České asociace pečovatelské služby.

Podle nových pravidel by organizace pečující o seniory na kraji vykazovaly, kolik hodin se těmto lidem věnovaly. Kraje by jim pak služby povinně zaplatily z peněz od státu. Způsob potvrzení o poskytnutí služby a o nároku daného seniora si kraj určí sám. Dokument by mohla vydávat například Konfederace politických vězňů, která to dělá již dnes.

"Lidem, kteří splňují dané podmínky, vydáváme potvrzení. Často v momentě, kdy se dostanou do věku,kdy sami nezvládnou péči. Pak už potvrzení vyřizuje krajský nebo obecní úřad," vysvětluje předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová. Kromě odsouzených vězňů zákon pamatuje i na ty, kteří "pouze" pobývali v táborech nucených prací nebo centralizačních klášterech. "Často to byli sedláci označení za kulaky, kterým se potom zkonfiskoval majetek, bývalí řeholníci vyvezení z klášterů. Tito lidé nebyli odsouzeni soudně, takže třeba nedostali žádné odškodnění. Je to pro ně velmi složité," vysvětluje Petr Blažek z Centra pro dokumentaci totalitních režimů.

Vojenským táborem nucených prací si prošel i osmaosmdesátiletý Jan Decker, který dnes předsedá spolku bývalých muklů z Pomocných technických praporů. "Ti lidé si péči zdarma zaslouží. Celou dobu se s nimi nesl punc politicky nespolehlivého občana, prakticky až do důchodu, přenášel se i na jejich děti. Většinou skončili jako dělníci, skladníci, na podřadných funkcích. Když přišla revoluce, většina jich už dosáhla důchodového věku, a jejich penze je tak poměrně nízká," říká Decker.

Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 31.5.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:06.