Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Táta (nejen) na týden (Vlasta)

Ne že by doteď muži nemohli být s novorozencem doma - pakliže chtěli, mohli. Ale museli si buď vzít klasickou dovolenou, či neplacené volno. Pokud návrh projde parlamentem, každý otec, kterému se narodí dítě, si do jeho šesti týdnů věku bude moci vybrat týden volna. "Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu," vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle ní takováto dovolená zásadně posílí vazbu mezi otcem a dítětem i celé rodiny. A my si to myslíme také.

Otcovská dovolená bude fungovat jako nová dávka z nemocenského pojištění. Bude stejná jako peněžitá pomoc v mateřství - 70 % vyměřovacího základu výdělku. Stát to ročně vyjde na 630 až 800 milionů korun. Sice si pánové vyzkoušejí péči od rána do večera pouze na týden, ale i ten může znamenat hodně. Ve většině vyspělých zemí to funguje už dávno. V EU přiznává otci z osmadvaceti členů obdobnou dávku 23 zemí. Například v Rakousku, Belgii, Dánsku, Estonsku, Francii a Velké Británii si může muž vybrat dva týdny, ve Finsku tři a v Portugalsku dokonce čtyři. V Česku se prosadit takový nárok pokoušelo již několik ministrů, ale pokaždé se proti tomu zvedla vlna nepochopitelného odporu. Ozývalo se: Do čeho všeho už si ten stát dovolí mluvit! A vida, nakonec se to přece jen podařilo. Chceme-li, aby se tátové víc starali o své potomky, je i ten týden dobrý začátek.

Vlasta

Autor: Tiskové odd.

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.5.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:14.