Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Kam s dítětem? Startuje projekt mikrojeslí (tyden.cz)

"Ze zahraničních zkušeností, kde obdobná zařízení fungují již řadu let, vyplývá, že služby poskytující péči o nejmenší děti by měly být dostupné všem zájemcům. Soukromá zařízení jsou totiž pro řadu rodičů finančně nedostupná," konstatuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Chce tak vyzkoušet, jaký bude o umístění dětí v mikrojeslích zájem. "Je to reakce na nedostatek zařízení pro děti do tří let věku," vysvětluje Jiří Vaněk z tiskového oddělení ministerstva. Mikrojesle budou podle něj určené pro děti od šesti měsíců do čtyř let. Děti budou umístěné maximálně po čtyřech, a to pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně. Služba by měla být pro rodiče - alespoň zatím - zdarma.

Mikrojesle přitom nejsou v Česku úplná novinka. Jak upozornil před časem Prostějovský deník, je o ně velký zájem. A to i přesto, že je rodiče musí hradit. "Jsme nuceni děti i odmítat. Rodiče nám za každý den v jesličkách platí něco málo přes dvě stě korun a dalších sto korun putuje z dotace města," řekla deníku Yveta Janíková, místopředsedkyně sdružení Bělásek, který provozuje mikrojesle v Děčíně.

Zájemci o dotaci z ministerstva o ni mohou zažádat od pondělí až do počátku června. Jejich příjemcem, a tím i provozovatelem mikrojeslí může být obec, škola nebo nezisková organizace, pokud obec bude partnerem projektu.

Zdroj: tyden.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.5.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:29.