Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Práce pro lidi s postižením (ČT 1)

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka:

V evidencích úřadů práce bývají i několik let, lidé s postižením a zdravotními problémy hledají práci těžce. Opavští úředníci je posílají do chráněných dílen. Tady mají možnost vyzkoušet si, co zvládnou. Hana Cahlová se léčí s depresemi. Doma se její stav zhoršoval. Charita a úřad práce jí umožnil vrátit se k šití, tedy k oboru, ve kterém se vyučila.

Hana CAHLOVÁ:

Člověk má zdravotní problémy a je rád, že je mezi lidmi, jo, že se dostane do kolektivu a nesedí jenom..., a je hlavně prospěšný pro něco, jo.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka:

Lidé, kteří se při pracovní rehabilitaci v dílnách osvědčí a zároveň se jim práce ve Vlaštovičkách líbí, mohou získat i trvalé místo.

Marie BENNKOVÁ, vedoucí Chráněné dílny Vlaštovičky:

Za Chráněnou dílnu Vlaštovičky se podařilo tak plus minus 10 lidí už zaměstnat na trvalý pracovní poměr, z čehož 1 už jde teďko do starobního důchodu.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka:

Zkusit si práci nanečisto mohou lidé s postižením nebo v pracovní neschopnosti, které eviduje opavský úřad práce.

Jarmila MATEŘANKOVÁ, ředitelka pobočky Úřadu práce Opava:

Nejsou to velká čísla, na druhé straně je třeba říct, že je to docela nákladné, takže ani si nemůžeme dovolit jako velký počet lidí těmito programy nechat projít.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka:

Anna Fojtíková už odpracovala 3 měsíce. Teď se bude rozhodovat, zda ve Vlaštovičkách zůstane nebo ne.

Anna FOJTÍKOVÁ:

Takhle to jde pořád dokola, až je to hotové. Jsem byla skoro bez peněz úplně a jsem ráda, že jsem se tu dostala.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka:

V rámci takzvané pracovní rehabilitace chce letos úřad práce pro budoucí zaměstnání připravit 3 klienty, dalších 8 lidí si už podalo žádost. Úředníci navíc chtějí spolupráci rozšířit i na jiné firmy, které by mohly handicapovaným lidem nabídnout práci.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.5.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:44.