Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Květen:

Marksová: OKD v insolvenci? Přeškolení horníků je připravené, zaměstnat je může stát či automobilky (aktualne.cz)

OKD dnes požádala o insolvenci. Premiér na zítřek svolává mimořádnou schůzi členů vlády, na níž chce řešit budoucnost horníků. Bojíte se velkého propouštění?

Rozumím tomu, že insolvenci vyhlásili, možná je to nejlepší řešení. Co nejdříve budeme chtít po OKD konkrétní čísla. Pořád máme starou informaci, že do října propustí 345 lidí, což se zřejmě změní. Pro nás to znamená spuštění opatření, která jsme oznámili už dříve. Je ale potřeba zdůraznit, že vyhlášení insolvence neznamená, že se to hned zavře a tisíce lidí budou okamžitě propuštěny. Naopak insolvenční správce by měl mít zájem na tom, aby ta firma fungovala co nejlépe a co nejdelší dobu.

Jaké budou vaše první kroky?

Zítra do Moravskoslezského kraje jede můj náměstek a generální ředitelka Úřadu práce, já s ministrem průmyslu Janem Mládkem tam jedeme v pátek. Jsme připraveni tam okamžitě posílit úřad práce, otevřít pobočku přímo na šachtě, aby ji horníci měli co nejblíže. A počítáme s tím, že okamžitě zahájíme rekvalifikace. Počítáme s tím, že budou probíhat přímo v konkrétních firmách, že to máme předem dohodnuté se zaměstnavateli. Děláme maximum pro to, abychom se o dělníky postarali.

Kdo by mohl propuštěné horníky zaměstnat?

Jedno z řešení je, že část zaměstnanců převezme státní firma Diamo a bude řešit ekologické škody, které po těch šachtách zůstávají. Dále jednáme s automobilovým průmyslem. Zaměstnavatelé v tomto odvětví vyhlásili, že zajistí tisíc dopravních míst.

O které automobilky jde? Budou horníci jezdit do závodu Škodovky ve východočeských Kvasinách?

S automobilovým průmyslem jednáme zítra a pozítří, kdy se dozvíme, o jaká místa se konkrétně jedná. Ale počítáme s tím, že část by dojížděla do Kvasin, a už jednáme i o tom, jak by tam mohli být ubytováni. Také chceme využít nově zavedený příspěvek na mobilitu. Díky němu by lidé dojíždějící za prací mohli dostat příspěvek na dopravu nebo ubytování, případně na hlídání dětí.

Už dříve se mluvilo o speciálním příspěvku pro propuštěné horníky. Budete to chtít zítra podrobněji řešit?

Jde o sociální příspěvek, který navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Už se to v minulosti použilo. Jde o příspěvek ve výši zhruba sedm až osm tisíc korun, který se bude vyplácet po určitou dobu. V nejbližší době to chceme projednat na vládě.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.5.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 11:49.