Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Ministerstvo eviduje sto dětských skupin se 1455 místy pro předškoláky (denik.cz)

Dětská skupina, kterou může založit firma pro své zaměstnance, škola, úřady, nezisková organizace, radnice či církev, se postará o dítě od jednoho roku až do nástupu do školy. Může v ní být maximálně 24 chlapců a děvčat. Na jednu vychovatelku připadá nejvýš šest dětí.

Provozovatel musí mít plán výchovy a péče a zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky jsou ale mírnější než u školek. Provozovatel určuje také výši úhrady nákladů za péči o dítě, s rodiči uzavírá smlouvu. Rodiče i zřizovatelé mohou mít daňové zvýhodnění. Ministerstvo práce už dřív odhadlo náklady na zřízení skupiny zhruba na půl milionu korun, s podobnou částkou počítalo i na roční provoz.

Zákon o dětských skupinách poslanci prosadili přes veto prezidenta Miloše Zemana. Zásluhu na přijetí normy si pak připisovaly opoziční i vládní strany. ODS poukazovala na to, že novou službu navrhl jako první před lety ještě jako její ministr práce Petr Nečas. TOP 09 uváděla, že vládě návrh předložila v roce 2013 ale její tehdejší ministryně práce Ludmila Müllerová. ČSSD jako opoziční strana záměr zřídit dětské skupiny původně kritizovala a odmítala, její ministryně práce Michaela Marksová se za něj ale postavila a usilovně ho prosazovala."

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.5.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:13.