Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Zaměstnávání postižených není charita, ale výhoda (Hospodářské noviny)

S tím má být ale letos konec. Stát totiž chystá novelu zákona o zaměstnanosti, ve které chce zavést on-line evidenci náhradního plnění. Párování faktur by mělo být průhlednější. "Navržené řešení je zásadním krokem vedoucím ke zlepšení situace v této oblasti. V nejbližších dnech zákon předložíme vládě," říká Jiří Vaňásek, náměstek pro zaměstnanost ministryně práce a sociálních věcí. Novela by měla začít platit ještě v prvním pololetí 2016.

Novela má odstranit další nešvar, který spočívá v tom, že firmy naoko odeberou od zdravotně postižených zboží za miliony, za pár měsíců ho vyreklamují a získají peníze zpět. "Náhradní plnění, které bude vyreklamováno a vráceno, bude muset subjekt z přehledu náhradního plnění v předešlém roce odstranit a odvést dodatečný odvod do státního rozpočtu," upozorňuje Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

Fakt, že současný systém zaměstnávání zdravotně postižených je neefektivní, složitý a administrativně náročný, přiznává i náměstek Vaňásek. Ministerstvo chystá nový systém, jak administrativně spravovat podniky, jejichž více než 50 procent zaměstnanců je zdravotně postižených. "Půjde o systém takzvaného uznávání zaměstnavatelů na chráněném trhu práce. Uznání bude v podstatě podrobným auditem, který eliminuje zneužívání podpory poskytované na chráněném trhu práce," říká Vaňásek.

Zaměstnavatelům s více než polovinou zdravotně postižených zaměstnanců také novela přikáže jednou ročně předkládat zprávu o činnosti. Tyto informace chce ministerstvo analyzovat a využít pro případné následné změny. Zjednodušit by se mělo také poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání zdravotně postižených. "V návrhu řešíme úpravu dílčích věcí, které v praxi zpomalují hladký průběh řízení zejména o poskytování příspěvku. Budou tak eliminovány zbytečné administrativní bariéry v rámci čerpání podpory, které nemají žádný efekt při prověřování zaměstnavatele a jeho nároku na tuto podporu," vysvětluje Vaňásek z MPSV.

Podle Hany Potměšilové z NFOZP přibývá firem a institucí, které mají opravdový zájem zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Podniky ale stále mají pocit, že když zaměstnají postiženého, bude je to stát velké úsilí a péči. "V Česku stále nepovažujeme člověka se zdravotním postižením za normálního zaměstnance, který třeba potřebuje jen upravit pracovní dobu, aby mohl jednou za měsíc dojíždět na pravidelnou dávku léčby ke svému lékaři, nebo pracovat na zkrácený úvazek, případně kombinovat práci z domova s prací ve firmě," říká Potměšilová, jejíž fond od roku 2013 provozuje osvětovou kampaň Srdcerváči, kde si firmy i jednotlivci mohou za finanční příspěvek postiženým vybrat netradiční zážitek či dárek.

Zapojení postižených do pracovních týmů by přitom neměl být pouze výraz charity. Z průzkumů a analýz NFOZP vyplývá, že je tato činnost pro podniky výhodná. "Nejde jen o to, že dostojí zákonu a obdrží například slevu na dani. Získají zejména loajální zaměstnance, kteří šanci ocení svou věrností a pracovitostí," vysvětluje Potměšilová a dodává: "Když jste zdravotně postižení, neznamená to, že nemůžete pracovat na vysoce kvalifikovaných pozicích. Dokážete si představit vozíčkáře, který pracuje jako lékař a zachraňuje lidem životy? Asi ne. Ale i to je realita, se kterou se můžete potkat například v pražské motolské nemocnici."

Firmy, které zdravotně postižené zaměstnat chtějí, však paradoxně někdy zápasí s malou poptávkou po těchto pozicích. "Nabízíme pozice pro tuto cílovou skupinu, ale stále se potýkáme s nízkým zájmem, i když pro ně interně vytváříme nadstandardní podmínky, včetně specifických benefitů," říká Alena Králíková, manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB.

Nezájem však nepramení z neochoty postižených pracovat, ale z malé informovanosti o možnostech na pracovním trhu. Úřad práce ČR proto chystá nový projekt financovaný z evropských fondů, díky kterému budou přijati noví zaměstnanci úřadů práce specializující se na zaměstnávání zdravotně postižených.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.4.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:20.