Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Ženy pečovatelky, muži živitelé. V rovnosti pohlaví Česko zaostává za Ghanou i Ruskem (ČT24.cz)

Na první příčce žebříčku je Island. Následují severské státy. Páté skončilo Irsko. Další místa v první desítce obsadila Rwanda, Filipíny, Švýcarsko, Slovinsko a Nový Zéland. Na posledním místě žebříčku skončil Jemen.

Česko proti předchozímu roku poskočilo z 96. na 81. místo. Ze sta možných bodů získalo 68,7. Stejného skóre dosáhly i Gruzie a Vietnam. Slovensko bylo 97. Ze států EU za ČR skončily ještě Řecko, Maďarsko, Kypr a Malta.

Za posledních deset let Česko dokázalo své hodnocení zlepšit jen o 1,6 bodu. Rovné šance mají Češi a Češky jen ve vzdělávání. V této oblasti dostala ČR plný počet bodů a obsadila spolu s dalšími státy 1. příčku. Před deseti lety se pohybovala kolem 50. místa.

Nejhorší pozici mají české ženy v ekonomice a na trhu práce. Velmi slabé je i zastoupení žen v politice. Česko v této oblasti rovné šance naplňuje jen ze 13 procent. Proti roku 2006 se propadlo ze 70. na 83. místo. Téměř srovnatelné jsou podmínky mužů a žen ve zdraví a v přístupu k péči.

"Jedenaosmdesátá příčka pro ČR je ostudná," okomentovala výsledek eurokomisařka pro rovnost Věra Jourová. V Česku podle ní hrají velkou roli stereotypy a tradiční vnímání rolí žen jako pečovatelek a mužů jako živitelů.

Stejně je to s rozdělením povolání na ženská a mužská. "Proč má zdravotní sestra nižší plat než řidič, přitom má vyšší vzdělání a větší zodpovědnost? Myslím, že je to proto, že pracuje prostě v ženských povoláních, která nemají to zastání," dodala Jourová.

Také podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) je nutné dělat osvětu k prolomení předsudků a změně tradičního vnímání rolí mužů a žen, potřeba jsou i opatření ke sladění práce a rodiny. Podle ní bude nutné o změně přístupu přesvědčit i zaměstnavatele.

Podle zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) je pokrok ve srovnávání šancí pro obě pohlaví ve světě velmi pomalý. "Propast mezi ženami a muži ve zdraví, vzdělávání, ekonomických příležitostech a politickém zastoupení se za posledních deset let zmenšila o čtyři procenta," uvádí zpráva. Stírání rozdílů dosavadním tempem by tak trvalo 118 let.

Zdroj: ČT24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.4.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:27.