Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Umělé početí i pro single ženy (Hospodářské noviny)

Pokud se jí to povede, Česko se zařadí k několika málo zemím, které už od zákazu umělého oplodňování žen bez partnera ustoupily. Například k Belgii, Británii, Dánsku nebo i katolickému Španělsku. Marksová by ráda novinku prosadila do konce tohoto volebního období.

„Snažíme se reagovat na trend, který tu je. Více než 45 procent dětí se rodí mimo manželství,“ říká demografka Jiřina Kocourková, která má v odborné komisi ministerstva práce na starosti právě téma umělého oplodnění.

Podle Marksové je změna nutná. Ministryně upozorňuje, že umělé početí u takzvaných singles se už dnes v Česku stejně děje. Jenže načerno. Nebo se nezadané ženy prostě domluví s kamarádem, aby na klinice vystupoval jako jejich partner a podepsal souhlas s oplodněním od anonymního dárce. U porodu pak matky mohou uvést, že otec dítěte je neznámý.

Takovou praxi potvrzují i samy kliniky. „Samozřejmě nikdo neprověřuje, jestli jsou skutečně partnery, když přijdou na kliniku a prohlásí, že jsou pár,“ říká Jozef Janov, předseda představenstva holdingu FutureLife. Společnost, která patří ministru financí Andreji Babišovi, je největším hráčem na českém trhu asistované reprodukce s téměř třetinovým podílem. Změna by pomohla nejen single ženám, ale i lesbickým párům. "Víme, že dnes si lesbické ženy souhlas muže nějakým způsobem zajišťují. Změnou podmínek by se přestaly pohybovat v šedé zóně," řekl sociolog Zdeněk Sloboda z občanské iniciativy Proud, která prosazuje práva homosexuálů. Ministerstvo zdravotnictví chce nejdřív celý záměr probrat s Marksovou, než se k němu vyjádří. „Je to návrh s významnými právními důsledky,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Dětí ze zkumavky přibývá

Zájem o umělé oplodnění v posledních letech výrazně roste, hlavně kvůli zvyšující se neplodnosti, která se v Česku týká až každého pátého páru. Ženy také odkládají mateřství na stále vyšší věk. Každé zhruba pětadvacáté dítě se rodí ze zkumavky.

Za posledních osm let se kvůli nárůstu poptávky o polovinu zvýšil i počet klinik, které umělé početí poskytují. V zemi jich nyní je přes čtyřicet. Mezi svými klienty mají i stále více cizinek, zhruba 40 procent. Zájem zahraničních klientů by se mohl ještě zvýšit právě díky povolení umělého početí u nezadaných žen.

Není to ale jediná změna, kterou stát v umělém oplodňování chystá. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby na mimotělní oplodňování šlo více peněz než dosud. Zvýšit by se měl jak počet pokusů hrazených pojišťovnou, tak věk, do kterého mají ženy na finanční příspěvek nárok. Nyní je limit 39 let, v budoucnu by to mělo být až 43 let. Jedno umělé oplodnění stojí podle Marksové v průměru kolem 50 tisíc korun. Z toho přibližně dvě třetiny nyní hradí pojišťovna, zbytek pacientka.

Ministerstva práce a zdravotnictví spolu teď vyjednávají o počtu pokusů, které by pojišťovny měly proplácet. Shodují se, že by jich místo dosavadních čtyř mělo být šest. Marksová by ráda přesvědčila ministerstvo zdravotnictví, aby dva pokusy pojišťovny hradily v plné výši.

4500 dětí se v Česku narodilo ze zkumavky v roce 2013. Jde tedy zhruba o každé pětadvacáté dítě.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:50.