Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Norsko bude vracet děti zpět do Česka (Pražský deník)

Informaci potvrdil také ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Úřad by měl zajistit, že se nebude opakovat případ rodiny Michalákových. Na ni se ale novinka zpětně nevztahuje.

Norsko minulý týden sice podepsalo Haagskou úmluvu o právech dítěte, která mezinárodní spolupráci nařizuje, ale do platnosti vstoupí až 1. července. „V Norsku vznikne nový úřad. Ten se spojí s Českem hned, jakmile začne vůbec nějakou českou rodinu vyšetřovat,“ uvedla právní poradkyně ředitelství Barnevernetu Agnete Krogvigová. Doufá, že to ulehčí situaci v případech, které se týkají zahraničních občanů.

Norsko je zároveň připravené přenechat vyřešení případů, kdy budou mít úřady podezření na zanedbávání či zneužívání dítěte, soudům v zemi, z níž pochází.

Barnevernet je znám z případu Evy Michalákové, jíž před pěti lety sociální služba odebrala dva syny kvůli podezření ze zanedbání péče a zneužívání.

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 15.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:13.