Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Situace v OKD: stát je připraven pomoct (ČT 24)

Petr OBROVSKÝ, redaktor:

Tvorba nových pracovních míst, rekvalifikace nebo mimořádné příspěvky pro horníky, to jsou základní body záchranného plánu vlády pro Moravskoslezský kraj. Útlum těžby v OKD by mohl postihnout až 12 tisíc zaměstnanců a další tisíce lidí v navazujících profesích.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Jsme odhodláni udělat přímo vlastně u šachet mobilní pracoviště úřadů práce, zavádíme také příspěvek na mobilitu pro lidi, kteří si najdou práci třeba v jiném okrese nebo v jiném regionu.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:

Podle Marksové úřady už jednají s firmami, které by mohly část propuštěných horníků převzít. Nová místa mají vzniknout třeba ve společnosti Hyundai Mobis. Ta v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů. Další lidi by pak mohli najít práci ve státním sektoru.

Jan MLÁDEK, ministr průmyslu a obchodu:

I kdyby část těch pracovních míst měl vytvořit státní podnik Diamo například tím, že bude odstraňovat ve větším ekologické škody vzniklé dokonce i tou těžbou černého uhlí.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:

Premiér Bohuslav Sobotka odboráře v dopise ujistil, že kabinet zohlední hlavně zájmy občanů a zaměstnanců. Do jednání můžou se svými návrhy vstoupit i noví vlastníci mateřské společnosti NWR, kterou nedávno opustil podnikatel Zdeněk Bakala.

Andrej BABIŠ, ministr financí:

Čekáme, že majitelé provedou další kroky, já myslím, že konečně se začaly jako pozitivně vyvíjet, to znamená, že někteří ti kontroverzní akcionáři odešli.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša na sjezdu odborů uvedl, že společnost zatím o definitivním uzavření žádného dolu nerozhodla. Chce počkat, až dosáhne vyrovnaného hospodaření. Odbory navrhují, aby mateřská NWR nejdřív firmu oddlužila a pak nabídla státu k převzetí.

Josef STŘEDULA, předseda, ČMKOS:

Jestliže někdo, kdo způsobil problém, teď přichází a říká "státe, zaplať", tak to si myslíme, že je opravdu nedůstojné, obzvláště, když vlastníci vybrali z firmy částku ve výši několika desítek miliard korun a teď se neznají k problémům a sociálním důsledkům, které z toho vyplývají.

Jan SÁBEL, předseda odborového svazu horníků:

I státu a daňovým poplatníkům by se vyplatilo, kdyby firma těžila dál a kdyby byl eventuálně postupný útlum, než kdyby došlo k bankrotu.

Petr OBROVSKÝ, redaktor:

Doposud se mluvilo především o zavření dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Na ukončení těžby letos v prosinci ale zřejmě nedojde. Petr Obrovský, Česká televize.

Zdroj: ČT 24

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.9. 2019 000 23:09.