Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Březen:

Rozhovor - Michaela Marksová: Stíhání těhotných musí skončit (Hospodářské noviny)

HN: Jak se díváte na to, že Česká správa sociálního zabezpečení stíhá těhotné ženy, které se nechaly zaměstnat, aby dosáhly na mateřskou? Už i Nejvyšší soud nedávno řekl, že mateřská není zločin.

Chci o tom mluvit s novým panem ředitelem. Jasně, je to podvod, když jim někdo potvrdí, že pracovaly, i když to tak nebylo. Ale to pojištění za ně musí stejně zaplatit, takže mi to nepřijde tak dramatické. Určitě chci, aby skončilo pronásledování těhotných. Za každé dítě máme být vděční, a ne že matky ještě budeme buzerovat. To, že žena otěhotní v nevhodnou dobu, když zrovna nepracuje a není nikde přihlášená… takový je život.

HN: V jaké fázi je návrh na otcovskou dovolenou a kolik bude stát?

Návrh jsme poslali do Legislativní rady vlády. Je potřeba říct, že se otcovské poporodní volno bude čerpat ze systému nemocenského pojištění. Takže to budou využívat jen ti, kteří do systému platí a z něho si to zase vyberou. Odhadujeme, že dávku využije asi 80 procent otců, přičemž v roce 2014 se v Česku narodilo zhruba 110 tisíc dětí. Náklady jsme spočítali na 700 milionů korun v případě, že by dovolenou čerpali všichni oprávnění muži, a to ještě v původní délce sedmi dní. S ministerstvem financí jsme se však nakonec dohodli, že délku zkrátíme na čtyři dny. Čili ten náklad bude zhruba poloviční.

HN: Jak se vyjednává o penězích s ministrem financí Andrejem Babišem?

Je to různé. Chápu, že ministerstvo hájí rozpočet a licituje. Ale co mě opravdu vytáčí a co nejsem schopna přijmout, je, když se nás na jednání – a to nedělá pan Babiš, ale jeho náměstek Jan Gregor – snaží poučovat o věcné podstatě. Třeba řeknou, že máme zrušit nejnižší příspěvek na péči pro dlouhodobě nemocné nebo nezavádět otcovskou. To už mohou řídit rovnou všechna ministerstva. Také je někdy problém kolegovi Babišovi vysvětlit věci, které se týkají prevence a nenesou s sebou okamžitý efekt. Jako byznysmenovi se mu to špatně počítá.

HN: A co poslanecký návrh na zvýšení mateřské pro ženy s nejvyššími příjmy? Podpoříte ho?

Mně by se samozřejmě líbilo, kdyby to bylo víc než dnes. Pravda je, že v průměru mají tuto dávku v Evropské unii vyšší, u mnoha zemí činí i sto procent příjmu, ale mateřská je tam mnohem kratší. Naše trvá 28 týdnů, ale v EU je to v průměru o 10 týdnů méně. Kdybychom měli mateřskou zvýšit, tak bychom ji museli i výrazně zkrátit. Nemyslím, že to je něco, co u nás většina žen chce. Když ale chceme, aby se ženy vracely z rodičovské dovolené dřív, tak musí mít kam dávat děti. To je úplně stěžejní. A velmi důležité jsou daňové slevy na děti pro pracující rodiče.

HN: Jak se v praxi prosazují dětské skupiny? Bude jich dost, aby vyřešily nedostatek míst, a to hlavně pro děti mladší tří let?

Z mezinárodních srovnání vycházíme špatně v tom, že nemáme místa v předškolních zařízeních. Kouzlo dětských skupin je, že jsou pro děti už od jednoho roku věku. Za to jsme ve sněmovně velmi bojovali, protože potřebujeme, aby dětské skupiny suplovaly také jesle, které skoro nejsou.

HN: Nepřichází pozdě vaše snaha o rozšíření kapacity předškolní péče? Nejsilnější vlna dětí se přesouvá do základních škol.

Já si myslím, že to pozdě není, protože dětské skupiny jsou flexibilní. Vybudovat kamenné školky je těžší. A rodiče mají problém s otevírací dobou, která je obvykle jen do 17 hodin. Dětské skupiny jsou menší a pak se zase mohou snadno zrušit. A náklady na ně nejsou tak velké. Myslím, že mají budoucnost, protože je mohou zakládat zaměstnavatelé.

HN: Přinese matkám něco také chystaná novela zákoníku práce?

Když se žena vrátí po rodičovské dovolené a chce částečný úvazek nebo flexibilní formu, zaměstnavatel jí musí vyhovět. Ale když mu v tom brání závažné provozní důvody, tak nemusí. Dnes ho však nikdo nenutí to vysvětlit. V novele je, že bude muset písemně vysvětlit, co jsou závažné provozní důvody a proč jí nevyhověl. To je velmi důležité, protože spousta matek si stěžuje, že je zaměstnavatel odbyl.

HN: Nezvažujete daňové úlevy pro firmy, které ženám po rodičovské poskytnou částečné a flexibilní úvazky?

Daňové slevy už uplatňujeme u dětských skupin. A v aktivní politice zaměstnanosti máme, že když se dělí pracovní úvazky mezi matky po rodičovské, tak po nějakou dobu platíme jejich mzdu. A daně navíc nejsou mojí oblastí, to bych musela jít zase za Babišem.

HN: Zaměstnavatelé ale tvrdí, že částečné a flexibilní úvazky jsou pro ně jen administrativní a organizační zátěží.

Firmy pořád pláčou, že nemají kvalifikované lidi. Ke svému původnímu zaměstnavateli se přitom u nás po rodičovské vrací zoufale málo žen. Takže si kladu otázku, co tedy firmy vlastně chtějí – aby se jim vracely ženy, které vyškolily, nebo ne?

HN: A co koaliční plán, že když firmy přijmou absolventa, matku po rodičovské nebo člověka nad 55 let, tak budou platit jen poloviční sociální pojištění?

Tento požadavek se tenkrát vepsal do koaliční smlouvy na popud hnutí ANO, navíc s tím, že má být rozpočtově neutrální, což je úplný nesmysl. My jsme to celkem zodpovědně připravili, ale nakonec jsme se v koalici dohodli, že to takto skutečně nedává smysl, protože to jsou kategorie podporované v aktivní politice zaměstnanosti tím, že těmto lidem dotujeme platy.

HN: Kolik lidí této možnosti v praxi využívá?

Loni bylo takto podpořeno 73 tisíc lidí z řad absolventů do 30 let, matek po rodičovské a lidí nad 50 let.

HN: Kterou ze zmíněných změn byste vypíchla pro rodinnou politiku jako nejdůležitější?

Když nebudeme mít místa ve školkách, můžeme se přetrhnout s upravováním rodičovského příspěvku, a bude to na nic. Jedno bez druhého nebude fungovat. Pro mě je podstatné, abychom se konečně shodli na tom, že jestli nebudeme pro ženy něco dělat, a to hlavně aby mohly spojit profesní a rodinný život, tak nám ty děti rodit nebudou. Jestli chce nějaká žena zůstat doma a rodit děti, tak je to její věc, prosím. Ale jakmile chce obojí, měl by jí k tomu stát vytvořit podmínky.

Když nebudeme mít místa ve školkách, můžeme se přetrhnout s upravováním rodičovského příspěvku, a bude to na nic. Jedno bez druhého nebude fungovat - Michaela Marksová ministryně práce.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.10. 2018 000 06:06.