Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Březen:

Změny v důchodech (Události)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

A v Událostech teď živě ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, kterou zdravím a ptám se. Důchodový účet je trvale v minusu. Proč má vůbec být nějaká pevná fixní hranice? To se pak přece při demografickém vývoji Česka to záporné číslo bude jenom prohlubovat.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Dobrý večer. Ti, kdo pozorně poslouchali reportáž, tak určitě slyšeli, že my počítáme i s revizí právě podle toho, jak se bude vyvíjet ten demografický vývoj. Nicméně ten systém tak, jak ho nastavujeme v té novele, dává těm lidem větší jistotu. My jsme teď v situaci, kdy člověk, kterému je okolo čtyřicítky, tak jemu se ten výpočet věku odchodu do důchodu změnil během života až čtyřikrát. A my počítáme s tím, že každých pět let se budeme dívat na to, jak se mění vlastně ten věk dožití a budeme případně předkládat vládě návrh na revizi a třeba na postupné zvyšování toho odchodu do důchodu.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Tak jistota pro lidi možná, tedy v případě, že to zase nějaká další koaliční vláda nepřehodnotí, ale jistota pro státní rozpočet. Kde na to stát vezme peníze, protože přece jenom něco to stát bude asi navíc?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Víte, tohle to je taková otázka, kterou já odpovídám téměř vždycky. Náš důchodový účet je prostě navázán na státní rozpočet a mně nebo ministra dopravy se také neptají reportéři opakovaně, kde vezme třeba na opravy dálnic, kde vezme na opravy železnic, protože to je věc, o které víme, že to je přece priorita a platit tady lidem penze je také priorita. My nicméně počítáme s tím posílením toho dobrovolného připojištění, toho třetího pilíře, počítáme s větší motivací zaměstnavatelů, ale i zaměstnanců, aby si spořili. Nicméně v České republice to stojí na tom veřejném pilíři a ten stát vždycky bude ten nějaký důchod garantovat. Je to prostě priorita a určitě to bude priorita i pro další vlády.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Já myslím, že i ministra dopravy se přesně na to, co jste naznačovala, reportéři ptají. Ale poslední věc, hnutí ANO s tím nesouhlasí, chce hranici posouvat na sedmašedesát let. Prosím stručně, jak moc budete tady ochotni ke kompromisu?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Ten náš návrh vychází z čísel, vychází z toho, že lidé u nás stráví v důchodu asi čtvrtinu svého života, a proto je tam těch šedesát pět let. Šedesát sedm let nevím úplně, kde hnutí ANO vzalo, ale určitě je to k diskusi.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Děkuju vám za vaše odpovědi a na shledanou.

Zdroj: Události

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.10. 2018 000 06:01.