Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

MPSV chystá na jaro kampaň ke snížení rozdílu výdělků žen a mužů (českénoviny.cz)

„ČR je v EU třetí nejhorší od konce. Máme třetí největší rozdíl. Za námi je Rakousko a Estonsko. Rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6500 korun. Nejde o spory mezi ženami a muži. Když žena vydělává méně, má to dopad na celou rodinu a hlavně na děti,“ uvedla Marksová. Podotkla, že nižší výdělek žen se odráží také v jejich penzi. Ženy ji mají zhruba o pětinu menší než muži. Ve stáří jim tak mnohem víc hrozí chudoba.

českénoviny.cz, 8. 3. 2016

Ministerstvo dokončuje návod pro inspekci práce. Shrne v něm, na co se mají inspektoři zaměřit a jak mají neoprávněné rozdíly vyhledávat. Marksová vyzvala ženy, aby se na kontrolory ale také obracely víc se svými podněty. Podle ministryně problém představuje i posuzování soudů. Pokud k nim jdou ženy poté, co inspekce jejich upozornění vyhodnotila jako oprávněné, často prohrávají, podotkla Marksová.

Kampaň "22 procent k rovnosti" by měla začít na jaře. Nabídne třeba mzdovou kalkulačku. Na ní si budou moci lidé spočítat, jaký je obvyklý plat v jejich profesi s jejich vzděláním a praxí v jejich regionu. Budou si pak moci říct případně o přidání. „Převážně ženy si neumějí říct o vyšší plat,“ podotkla náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová.

Součástí osvětové akce bude i vzdělávání pro úředníky či analýza možných legislativních kroků, které by měly pomoci rozdíly smazat. Ministryně po nástupu do funkce před dvěma lety nechala ve svém resortu provést personální audit. Čistý rozdíl v odměnách žen a mužů dosahoval 2,5 procenta, ženám připadalo 48 procent vedoucích pozic a mužům 52 procent. „Výsledky ve srovnání s průměrnými rozdíly a ostatními institucemi státní správy jsou velmi dobré,“ míní ministryně. Ve státní správě podle ní rozdíl odměňování dosahuje v průměru 16 procent.

Jedním z důvodů nižšího výdělku žen v Česku je to, že často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami jako zdravotnictví a školství. Bývají také většinou na nižších postech. Ale i za stejnou práci dostávají často méně než jejich mužští kolegové. U lidí s vyšším vzděláním se rozdíl ještě zvyšuje. Další příčinou menší odměny je péče o děti, starší členy rodiny a domácnost.

Zdroj: českénoviny.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:01.