Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Zvýšit se má mateřská i rodičovská (Právo)

Matka nyní dostává na mateřské dovolené zhruba 70 % svého platu. Ale jen pokud vydělává málo. Jakmile je její plat vyšší než 27 400 korun měsíčně, stát jí příspěvek krátí.

„Stávající systém považujeme za nespravedlivý a pro ženy v dobře placených pozicích také za velmi demotivační při zakládání rodiny,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Adamová při pondělním představení svého návrhu, který by už v dubnu měla řešit Sněmovna.

„Mnoho žen dnes založení rodiny odkládá právě ze strachu z poklesu životní úrovně,“ dodala Adamová.

Každá dostane 70 procent z platu

„Z ostatních politických stran neustále slyšíme hlasy o podpoře rodin, takže předpokládám, že by měl návrh projít hladce a mohl by platit už od příštího roku,“ řekla Právu poslankyně.

V reálu je to tak, že přijde-li si žádat o mateřskou dovolenou prodavačka s nízkým příjmem, dostane 100 procent své denní mzdy.

Přijde-li úřednice s vyšším platem, stát jí přízná jen 60 procent. Manažerka s vysokým příjmem rozhodnutím úředníků, tedy podle předepsaných tabulek, dostane jen třicet procent denního platu.

Toto jsou tři úrovně redukcí nastavené státem. Devět set korun dostane nejméně vydělávající matka, 1350 korun, je-li její plat průměrný, u vyšších platů je hranice 2700 korun. To je maximum, které může dnes matka získat, ať už vydělává, kolik chce.

Poslankyně Adamová chce tyto hranice zrušit. V reálu by to znamenalo, že každá žena, až na výjimky vrcholových manažerek s příjmy okolo 200 tisíc korun měsíčně, by dostávala mateřskou vypočítanou ze 70 procent svého skutečného denního příjmu. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová je pro, ale problém podle ní budou finanční zdroje.

Odhad: 820 miliónů korun navíc

„Souhlasím s principem, že matky s vyššími příjmy mají mít také nárok na vyšší čerpání. Návrh paní poslankyně je ale rozpočtově velmi náročný,“ komentovala ministryně nápad, který by se týkal asi 20 000 rodin.

Stát by takto na mateřských vydal odhadem asi 820 miliónů korun navíc. Což podle Adamové není problém.

„Mateřství není nemoc. Přestože se platí z nemocenského pojištění, kde má stát peněz dostatek,“ dodala poslankyně s tím, že minulý rok to bylo 3,1 miliardy, v roce 2014 dokonce 3,9 miliardy korun.

Podle kalkulačky poslankyně Adamové by se například účetní s příjmem 35 000 korun zvýšila měsíční mateřská z 22 tisíc na 24 tisíc korun.

Manažerce s příjmem 66 tisíc měsíčně by mateřská vzrostla z třiceti tisíc na víc než 45 tisíc korun měsíčně.

Rodičovská i na půl roku

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s návrhem, jak vyjít vstříc rodičům, kteří chtějí být na navazující rodičovské dovolené – po 28 týdnů trvající mateřské dovolené – ještě kratší dobu, než jsou dnešní dva roky, a dostávat měsíčně vyšší částku. Pro všechny stejný rodičovský příspěvek 220 000 korun bude nově možné vyčerpat za půl roku. Navíc budou moci rodiče umístit dítě mladší dvou let do jeslí či školky na delší dobu, než je předepsaných 46 hodin v měsíci. „Změna by měla přinést novou možnost pro více vzdělaných žen a žen s vyššími příjmy,“ zdůvodňuje návrh resortu ministryně Marksová.

„Měla by motivovat i otce, aby se více zapojili do péče o děti. V průzkumech veřejného mínění jako nejčastější důvod nezapojení mužů do péče zaznívá výpadek finančního zajištění rodin,“ dodává.

Při schvalování návrhu ve vládě potíže neočekává. Dřívější návrat rodičů do práce může státu jen vydělat – na vyšších odvodech z daní a na pojistném.

Příspěvek by mohl vzrůst trojnásobně

Rodičovský příspěvek činí v současné době maximálně 11 500 korun měsíčně. Nově by se mohl zvednout až na téměř 33 tisíc korun měsíčně. Možnost změny rychlosti čerpání rodičovského příspěvku jednou za tři měsíce zůstane zachována. „Nejvyšší částku 11 500 korun ale mohou čerpat jen matky, jejichž příjem je od určité úrovně výš. Totéž platí o možnosti pobírat rodičovský příspěvek v nejvyšší částce přes 30 tisíc korun,“ upřesnil včera pro Právo mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 1.3.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:44.