Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Kraje chtějí na sociální služby další stamiliony, Marksová je pro (ceskenoviny.cz)

Požadavky na dofinancování sociálních služeb v tomto roce kraje ještě sčítají. Konečnou částku by měly předložit na svém společném jednání s vládou 16. března.

Platy v sociálních službách vzrostly od loňského 1. listopadu. „Je pravda, já s tím musím souhlasit, že vláda svým rozhodnutím tarify navýšila,“ uvedla Marksová k požadavku hejtmanů. Dodala, že zaměstnanci v sociálních službách si více peněz zaslouží. „Já bych samozřejmě ráda viděla vyšší navýšení, ale pohybujeme se v reálných číslech, musíme to dělat postupně,“ uvedla.

Kraje rozdělují podporu organizacím zajišťujícím sociální služby od minulého roku, předtím jim tyto peníze dávalo přímo ministerstvo. Pro letošek na tento účel zatím krajské samosprávy dostaly ze státních zdrojů v součtu 8,315 miliardy korun.

Na březnové společné schůzi vlády a Rady Asociace krajů chtějí hejtmani kromě dofinancování sociálních služeb probrat také další záležitosti. „Chceme znovu otevřít otázku systémového financování modernizace, rekonstrukce a oprav mostů a silnic II. a III. třídy ve správě krajů,“ uvedl jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Kraje loni poprvé dostaly na své silnice státní dotaci 4,6 miliardy korun a letos se podělily o další tři miliardy Kč. „Jednáme o tom, že absorpční kapacita krajů může být větší,“ uvedl Hašek.

Kraje jsou podle Haška rovněž připraveny čerpat více evropských dotací, pokud se příprava státních silničních investic zdrží kvůli novele zákona o posuzování vlivu těchto staveb na životní prostředí. Další z témat se bude týkat financování regionální železniční dopravy v letech 2020 až 2035.

Hejtmani chtějí s představiteli vlády v březnu jednat také o připravenosti chystané inkluze ve školství a způsobu zajištění letecké záchranné služby v krajích v následujících letech.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:46.