Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Únor:

Rozhovor: Vládní plány na podporu zaměstnanosti (ČT1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Další podrobnosti teď v Událostech živě rozebereme s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Dobrý večer, paní ministryně. Jak konkrétně chcete pomoci nezaměstnaným starším padesáti let? Třeba navrhované zavedení slev na sociální pojištění pro tuto ohroženou skupinu jste pozastavili.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Dobrý večer. Co se týče těch navrhovaných slev, tak to bylo napsáno za určitých okolností do koaliční smlouvy, ale když jsme pak rozebírali detaily a smysl tohoto opatření, tak jsme se v koalici dohodli, že touto cestou nepůjdeme. A ta cesta, kterou jdeme, je to, co tady zaznělo, je vlastně prohlubování těch opatření, kdy lidé nad padesát let budou mít mnohem více ta podporovaná pracovní místa, prodlouží se ta doba, po kterou je můžeme na tomto podporovaném zaměstnání vlastně spolufinancovat. Nově se také zavádí program, kde by mohli lidé nad padesát let vlastně se stát osobami samostatně výdělečně činnými. A i to, co už padlo v té reportáži, že se bude teď hradit rekvalifikace, kterou si ti lidé sami vyberou, to samozřejmě by také mělo pozitivně dopadnout na ty starší lidi.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Celkově vládní strategie nabízí třicet sedm bodů pro podporu zaměstnanosti. Podle opozice je to ale zbytečně moc. Jak tedy zaručíte, že ve složitém systému nových opatření nebudou lidé ve větší míře podporu zneužívat?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Mně tady ta poznámka přijde velice úsměvná a asi bych k tomu řekla, že opozice špatně čte, protože naprostá většina těch opatření prostě nějakým způsobem technicky zpřesňují opatření, která už existují, a zpřesňují je proto, protože na základě praxe nám prostě vyšly určité věci, které bychom měli trochu poupravit, které bychom měli vylepšit. A jak jste už sama řekla, část toho se například zabývá potíráním ilegální práce nebo potíráním diskriminace. Takže já tady opravdu vůbec nevidím žádnou možnost, jak by se tato opatření dala více zneužívat. To s tím opravdu vůbec nesouvisí.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:

Paní ministryně, já vám pro tuto chvíli děkuju.

Zdroj: ČT1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.10. 2018 000 13:52.