Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Únor:

Karviná přiměla neplatiče splácet dluhy vůči městu (ČT 1)

Markéta RADOVÁ, redaktorka:

Pan Ladislav, kdysi pracoval na šachtě, teď už ale 5 let bydlí v Karviné na ubytovně. Tíží ho dluhy. Peníze, které dluží městu, musí splácet. Jinak by hrozilo, že přijde o doplatek, ze kterého hradí své bydlení.

Ladislav:

Pomaličku. Každý měsíc něco.

Ladislav:

Po stovce.

Jana VALOUCHOVÁ, sociální pracovnice, Magistrát města Karviné:

Určitě ta ochota lidí splácet tyhle ty dluhy stoupla. Máme mnoho rodin i jednotlivců, kteří si takto zajistili byt s naší pomocí.

Miroslav HAJDUŠÍK, náměstek primátora Karviné:

I 50koruna měsíčně splácení dluhů je pro nás signálem, že opravdu chtějí něco se svým životem dělat.

Markéta RADOVÁ, redaktorka:

Mnozí z dlužníků žijí právě zde v karvinském Novém Městě. Od loňského srpna už radnici splatili 110 tisíc korun. Celkový dluh lidí vůči městu je ale bezmála 30 milionů. Lidem, kterým město doplatek nepřizná, může pomoct úřad práce. I ten ale žádá, ať dluhy splácejí a hledají si přiměřené bydlení. Mají na to 3 měsíce od zamítavého stanoviska města.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí, Úřad práce ČR:

Pak úřad práce znovu případ vyhodnotí a sleduje mimo jiné i to, zda klient plní všechny podmínky.

Markéta RADOVÁ, redaktorka:

Za poslední měsíce úřady práce na Karvinsku zamítly doplatek ne desítkám lidí, ale jen jednotlivcům. Do roku 2020 by se v Česku mělo 6000 lidí přesunout z ubytoven do bytů. Mnohým se ale z ubytoven nechce.

osoba:

Čisté prádlo máme, máme všecko v pořádku.

Markéta RADOVÁ, redaktorka:

Jiní by byt brali. Nejdřív by se ale museli zbavit dluhů.

Ladislav:

Se uvidí, to je ve hvězdách, no, člověk musí první kapku dát dohromady.

Markéta RADOVÁ, redaktorka:

Markéta Radová, Česká televize.

Tomáš VZOREK, moderátor:

No, a přidáme ještě další podrobnosti k tomuto tématu. Nejen na to, jak vnímá postup karvinského magistrátu, jsme se ptali ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové.

redaktor:

Radnice v Karviné dala místním neplatičům jasný vzkaz, buď začnete splácet dluhy vůči městu, nebo vám nedáme souhlas s doplatkem na bydlení. Je to správný postup podle vás?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Tak v tuto chvíli je tam opravdu těsná spolupráce úřadu práce s Magistrátem města Karviné. Ta situace není nastavená tak, že když ten magistrát řekne ne, tak to neznamená, že my ty dávky přestaneme vyplácet, ale vlastně budeme chtít po každém tom člověku, aby spolupracoval se sociální pracovnicí a aby se snažil ty dluhy splácet.

redaktor:

Jak moc je při udělování doplatků na bydlení pro úřady práce rozhodující stanovisko obce? Jak často úřady práce na názor obce dají?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

V současné době ten zákon je v takovém trošku přechodu díky tomu, že byl tady ten pozměňovák dán velice narychlo bez předchozí diskuse v Poslanecké sněmovně, nicméně tam ty nesouhlasy, to jsou skutečně jednotlivé případy, my tu statistiku nemáme, ale určitě se nikdo neocitl na ulici, ale my vlastně chceme, aby úřady práce ve spolupráci s tou obcí vždycky individuálně tu situaci řešily. A jinak jsme připravili novelu toho zákona o hmotné nouzi, kde je vlastně ta spolupráce obce a úřadu práce nastavena systémově a podle určitých jasných pravidel, která dnes chybí.

redaktor:

Jaké možnosti má příjemce doplatku na bydlení v případě, že o doplatek rozhodnutím úřadu práce přijde, a to i po odvolání. Kam se má obrátit, co má dělat?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Ten člověk od úřadu práce určitě dostane mimořádnou okamžitou pomoc, my děláme všechno pro to, aby se neocitl na ulici, ale naším zájmem i zájmem té obce, aby se s ním dělala sociální práce a pomohlo se mu hledat bydlení, strašně záleží na tom, co to je za kategorii člověka.

redaktor:

Jak výrazně se změnil počet příjemců doplatků na bydlení poté, co obce získaly možnost spolurozhodovat o tom, kdo doplatek získá?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Díky výkladům ministerstva vnitra ty obce sice spolurozhodují, ale nemají ten konečný hlas a rozhodně vůbec si nejsme vědomi toho, že by někdo na základě toho doplatek dlouhodobě nedostával.

redaktor:

Takže ten počet příjemců doplatků na bydlení se nějak radikálně nezměnil?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Počet příjemců doplatků na bydlení se nějak radikálně nezměnil.

redaktor:

V chystané novele zákona o hmotné nouzi, jak už jste říkala, se počítá s tím, že by radnice měly přijít o možnost udělovat souhlas s doplatky, některé radnice jsou ale proti, říkají, že takto přijdou o poměrně účinný nástroj, jak vnímáte jejich postoj?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:

Naopak my jsme tam ten souhlas zakotvili jako, ne jako jediný rozhodující, jako doporučující, a dali jsme do té novely jasná pravidla, jak a za jakých okolností o tom doplatku rozhodovat či rozhodnout o jeho odepření.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 12:16.