Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Jak si „spoříte“ na státní důchod půjde už letos sledovat on-line (ekonomika.iDNES.cz)

Každý uvidí, kolik má odpracováno let do důchodu a z jaké částky se mu důchod bude počítat. Úprava informačních systémů má trvat zhruba půl roku, už na podzim by tedy mohl přístup fungovat.

Přístupy k důchodovým účtům budou přidělovat Okresní správy sociálního zabezpečení - poboček je v republice 77. Bude to podobné, jako když si lidé zřizují přístup k internetovému bankovnictví. Osobně si na úřadě vyzvednou přihlašovací jméno a heslo nebo PIN a z domova přes internet pak budou moci nahlížet na svůj důchodový účet.

Dálkový přístup k informacím o odpracovaných letech a zaplaceném pojistném mají už rok vlastníci datových schránek, tedy asi 60 tisíc občanů. Schránku si sice lze zřídit dobrovolně a zdarma, ale s jejím využíváním jsou pak spojené další povinnosti, které řadu lidí odrazují.

Podle Jany Buraňové, mluvčí České správa sociálního zabezpečení, plánuje úřad časem na webu „ePortál“, určeném pro veřejnost, nabídnout i důchodovou kalkulačku. Ta každému automaticky propočte důchod podle toho, jaké doklady o jeho odpracovaných letech zatím sociálka eviduje.

Dnes si lze nechat spočítat orientační výši budoucího důchodu pouze na jediném místě - a to po předchozím objednání v klientském centrum při pražském ústředí v Praze 5. Jednou za rok je také možné písemně požádat sociálku o výpis, kde lidé uvidí, kolik let mají započítaných do důchodu.

Práce načerno se do důchodu nezapočítává

Sociální správa nemá ve svém archivu informace zdaleka kompletní. „Každý žadatel o důchod má bílá místa, která musí dodatečně dokládat,“ říká Vilém Kahoun, který posledních pět let řídil ČSSZ a inicioval plošné zpřístupnění online. Díky možnosti vidět do svého důchodového účtu lidé získají víc času doplnit historické doklady o svých bývalých zaměstnáních nebo o tom, že sloužili na vojně nebo studovali. I to se do nároku na důchod započítává.

Některé lidi také čeká zjištění, že za ně zaměstnavatel odváděl pojistné z nižších příjmů, než kolik si mysleli. „Lidé si tam uvědomí, že pokud část peněz dostávají mimo mzdový výměr, načerno, nezapočítá se jim to do důchodu,“ vysvětlil Kahoun. Stává se to například v pohostinství, kde pracovníci dostávají od zaměstnavatele minimální mzdu a vedle toho část mzdy na dlaň.

ČSSZ čekala se zavedením on-line přístupu pro každého (i bez nutnosti mít datovou schránku) na souhlas ministerstvo vnitra, které má na starosti elektronizaci veřejné správy (e-government) a identifikaci. Dočkala se tento týden, kdy ministerstvo práce a ministerstvo vnitra podepsaly memorandum. Web ePortál rovnou také upraví i na přihlašování pomocí elektronických občanských průkazů, které se začnou vydávat během příštího roku.

Zdroj: ekonomika.iDNES.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:09.