Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

„Přetahovaná“ o děti: Potomky netraumatizujte, spory řešte mimosoudně (Blesk.cz)

Případová konference je jeden z nástrojů pomoci v systému péče o ohrožené děti. „Jejím cílem je výměna informací, zhodnocení situace dítěte a jeho rodiny, hledání optimálního řešení a plánování společného postupu, který povede k naplňování potřeb dítěte. Konkrétním výstupem může být individuální plán ochrany dítěte,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Nejde ale jen o případy, kdy je například podezření, že jeden z rodičů dítě zneužívá, ale i o záležitosti, kdy je ohrožen psychický stav dítěte, například při vleklých soudních tahanicích. „Případová konference může ušetřit spoustu času a peněz jak na straně státu, který platí soud, ale i na straně rodičů, za případné soudní posudky na jednoho nebo druhého rodiče nebo finanční prostředky za jejich právníky. Často se tato metoda používá i například v případech nějakého domácího násilí a podobně,“ vysvětluje zapsaná mediátorka a facilitátorka Zuzana Švadlenková.

Tato metoda podle ní dokáže otevřít spoustu témat, která můžou rodiče trápit a způsobovat určitý blok v jednání. Navíc si kromě svých právníků mohou rodiče dítěte na případovou konferenci vzít i svou takzvanou podpůrnou síť tvořenou z rodinných příslušníků nebo nových partnerů.

„Vše je pod příslibem mlčenlivosti, kterou všichni účastníci na místě podepisují. Kromě nich se jí účastní i zapisovatel, který zpracovává záznam celého jednání, facilitátor, který vede debatu ke zdárnému nastavení pravidel, a Orgán sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD), který zastupuje zájmy dítěte,“ upřesňuje Švadlenková.

Ženy se s rozchodem vyrovnávají rychleji

Případovou konferenci hradí právě OSPOD ze státní účelové dotace. Každý z nich ale k této metodě přistupuje jinak. „Dá se říct, že některé OSPODy ji vnímají stále jako velice novou metodu a moc k ní nepřikračují anebo místo kvalifikovaných facilitátorů volí své sociální pracovníky, kteří na rodiče nemusí působit nestranným dojmem a důvěrnost případové konference je tak narušena. Jiné tuto metodu používají často a daří se jim tak dosáhnout dohody mezi rodiči i ve vyhrocených případech,“ informuje Švadlenková.

Podle ní je důležité i načasování celého řešení problému. Muži se s tím, že od nich jejich partnerka odešla, vyrovnávají zhruba dva roky. Ženám stačí na smíření se se stejnou situací zhruba rok. „Je rozdíl i mezi reakcemi. Muži často začnou ženě přiškrcovat kohoutek s financemi pro jejich potomka a ženy zase zdůrazňují neschopnost mužů postarat se o dítě až po různá obviňování ze sexuálního obtěžování dítěte,“ popisuje ze své zkušenosti Švadlenková.

Stejně tak může mezi rodiči dojít k problémům ve chvíli, kdy si jeden z nich najde nového partnera. „Ženy se velice těžko vyrovnávají s mladší partnerkou svého bývalého partnera a muži zase dokážou žárlit na vztah svých potomků s novým partnerem žen. Oba rodiče většinou mají pocit, že nový partner je chce předběhnout, ne-li úplně nahradit ve vztahu s dítětem,“ upozorňuje Švadlenková.

Žádný z případů prý nejde paušalizovat. „U takových případů nejde říci, které jsou ty nejtěžší. Pokaždé, kdy je k případové konferenci přikročeno, je to už známka, že je dítě ohroženo. Každé takové jednání je proto velice obtížné a je na facilitátorovi a zástupci OSPODu, aby dokázali udržet určitou slušnost mezi rodiči v průběhu i několikahodinového jednání a hlavně, aby se došlo k cílům, které jsou pro oba rodiče a dítě důležité,“ uzavřela Švadlenková.

Zdroj: Blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:40.