Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Postižené ženy na Českolipsku se těší na návrat do větších měst (Právo)

Martu a dalších čtyřiadvacet žen, které v ústavu na samotě na kraji obce žijí, čeká v nejbližších dnech velká věc. Jejich život na ústavní adrese končí. Místo toho budou usínat a probouzet se v útulných bytech v rodinných domech nedaleko center šestitisícového Cvikova a dvojnásobně většího Nového Boru. "V klasickém ústavu dostává člověk stoprocentní servis bez své vlastní invence a možnosti volby. Všechno má zajištěné a v důsledku toho se stává čím dál víc závislý na druhých lidech, na tom, kdo mu vypere nebo uvaří. Naším cílem ale je, aby každý dostal podporu podle své potřeby," říká ředitelka mařenického ústavu Petra Bröcklová.

Přesun do center větších měst podle ní nepředstavuje pro klientky domova změnu, ale spíše návrat. "Naše ženy jsou sice už starší, ale mnohé z nich bydlely v rodinách, pracovaly, mnohé z nich měly děti. Ve svém mladším věku byly produktivní. Tím, že přešly do ústavu, navíc v podstatě na samotě u lesa, jako je ten náš, tak se jim rapidně změnil život. A náš plán je teď podniknout návrat do společnosti," vysvětlila Bröcklová.

Postižené ženy se na návrat připravují v Mařenicích například tím, že samy pro sebe připravují večeře.

"Samozřejmě s velkou mírou podpory asistentů, ale ten pocit ze seberealizace, z toho, že něco zvládnou samy a jsou za to oceněné, je důležitý. Podobně pracujeme i na péči o sebe nebo o domácnost. Proto u nich ten přesun nevyvolává pocit strachu, ale spíše očekávání, jak to samy zvládnou," dodala ředitelka.

Stěhování je už jen otázkou dnů, rodinné domky jsou těsně před dokončením. Minulý týden se na ně přijela podívat i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Také ona čeká, že přesun do nového posune životy postižených žen o kus dál.

„Když se přestěhují, když je jim dána určitá samostatnost, tak zjistíte, že ti lidé úplně rozkvetou a najednou se chovají úplně jinak a najednou mají schopnosti, o kterých by předtím nikdo nevěřil, že je mají,“ popsala Marksová.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:07.