Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Dotace na jesle probudila zájem obcí (Právo)

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR letos poprvé vypsalo dotační titul na dětské skupiny. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku po tom okamžitě "skočili": radnice, která léta hojně využívané jesle provozuje čistě ze svého rozpočtu, o příspěvek požádala a není bez šance. Město s necelou desítkou tisíc obyvatel je kromě krajské Jihlavy nejspíš jediným zřizovatelem klasických jeslí v kraji.

„Rozdíl mezi dvou- a tříletými dětmi je obrovský. Ty menší ještě potřebují skutečně rodinné zázemí, mnohem individuálnější přístup k potřebám,“ uvedla ředitelka chotěbořských jeslí Markéta Pfefferová. Od začátku letošního roku tu navýšili kapacitu na 24 dětí a víc už s ohledem na prostory nemohou - zájemců je ale stále dost. Hlavním důvodem je snaha rodičů udržet si kontakt se zaměstnáním a pracovní místo.

„Poslední tři roky jsme využiti až extrémně,“ potvrdila ředitelka. Provozní poplatek je i vzhledem k potřebě silnějšího personálního zabezpečení několikanásobně vyšší než ve školce, 1400 korun, i tak radnice za jesle, které vnímá jako sociální službu, výrazně doplácí. „Mohli bychom otevřít ještě jednu třídu, ale pro radnici by to znamenalo dvojnásobné náklady,“ poznamenala Markéta Pfefferová. Jak přiznala, občas řeší telefonáty rodičů z jiných měst regionu: ptají se, co mohou udělat pro to, aby i v jejich městech jesle vznikly.

Zájem o jesle je znát i z aktuálních čísel v Jihlavě: o zdejší jesle s kapacitou 40 míst vloni požádalo 62 rodičů, uspělo však jen 25 z nich „na první dobrou“ a dalších 13 díky uvolněným místům v průběhu roku.

Jinde se to vesměs řeší přes možnosti mateřských škol přijímat mladší děti. Relativně dobře jsou na tom ještě ve Žďáru nad Sázavou, kde je k dispozici soukromé centrum Špuntík. „V MŠ Veselská paní ředitelka zřídila jednu třídu s 18 dětmi mladšími tří let, další mladší děti jsou individuálně integrovány do školek se sourozenci,“ popsala žďárskou praxi mluvčí městského úřadu Nikola Adlerová. Podobně to řeší i v Třebíči: při MŠ Duha zřídili třídu pro mladší děti a její kapacita byla zaplněna i přes vyšší „školkovné“, které jde na vrub potřebě dvou asistentek.

Sliby vyprchaly

Že je věc záležitostí peněz, upřímně přiznal starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. „V minulém volebním období tu vzhledem k vlně, která už ale pominula, slibovali jesle ve volebních programech snad všichni. Až do té doby, než jsme zjistili, co by to stálo,“ popsal starosta. Situaci záhy zkomplikovala potřeba zabezpečit místa ve školkách, kde o prioritách nebylo pochyb. Na jesle se tak už nedostalo, tlak pominul a nyní nejsou na programu dne. Státní dotace však možná zvýší o problematiku zájem. O jeslích například začali mluvit ve Světlé nad Sázavou. „Chystáme výstavbu nového pavilónu v areálu MŠ Lánecká. Chtěli bychom tam dvě třídy a ve hře je alternativa, že půlku plánované kapacity by mohly obsadit jesle,“ uvedl starosta města Jan Tourek.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:22.