Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Ztratili jste práci? Na co máte nárok? (Blesk)

Když skončím v zaměstnání a nechci se registrovat na úřadu práce, kolik si sám musím platit měsíčně sociální a zdravotní pojištění?
V případě zdravotního pojištění se obraťte na vaši zdravotní pojišťovnu. V případě sociálního pojištění na příslušnou správu sociálního pojištění.

Jsem hlášena na úřadu práce, podporu neberu, ÚP mi hradí soc. a zdr. pojištění. Sehnala jsem si práci na dohodu, která mi vyhovuje, a nechtěla bych o ni přijít. Pracovnice ÚP mi nabídla zaměstnání, které se mi nelíbí. Je možné práci odmítnout s tím, že si soc. a zdr. pojištění budu platit sama?
Výkon tzv. nekolidujícího - zaměstnání nesmí uchazeči o zaměstnání bránit v poskytování součinnosti - úřadu práce, ani v přijetí zprostředkovaného - vhodného zaměstnání. Odmítnout zprostředkované vhodné zaměstnání -lze pouze z vážných důvodů.

Syn nyní ukončil studium - na VŠ 1. semestr. Od září 2016 bude studovat na VOŠ. Musí se přihlásit na ÚP?
Podle zákona o zaměstnanosti je vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dobrovolné, a to pro fyzické osoby, které pracovat chtějí, mohou a o práci se ucházejí.

Byla jsem do 9/2014 vedena na ÚP a pobírala dávky 11 měsíců. Nyní pracuji, ale práce v létě skončí a já budu opět muset jít na pracák. Od ledna 2017 bych měla odejít do důchodu, je mi 61 let. Mám nárok na dávky do konce tohoto roku a v jaké výši?
Pokud jste od října 2014 pracovala v zaměstnání zakládajícím účast na důchodovém pojištění, lze předpokládat, že podmínku 12 měsíců důchodového pojištění pro účely vzniku nároku na podporu v nezaměstnanosti byste měla splnit. Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od výše průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního ukončeného zaměstnání.

Kolik činí podpůrčí doba od 50 let věku?
Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání od 50 do 55 let 8 měsíců.

Zdroj: Blesk

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:22.