Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Na ženy z Mařenic čekají v nových domcích důstojné podmínky (Českolipský deník)

Českolipský deník, 6. 2. 2016

V původním zařízení žilo na 70 žen v pokojích po třech až pěti, v nových domech budou mít klientky samostatné pokoje se společnou kuchyní a sociálním zařízením. Obytné místnosti mají základní vybavení, tedy postel, stůl, židle a skřínku. Obyvatelky si je mohou samy zařídit dalším vybavením. „Do budoucna by domy neměly sloužit jen ženám, už teď má zařízení i mužské zájemce,“ sdělila ředitelka Petra Bröcklová.

Za účasti ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty byly v pátek slavnostně otevřeny domy ve Cvikově, dva objekty v Novém Boru jsou těsně před dokončením.

Najít vhodné místo pro čtyři domky, kde by ženy našly důstojné podmínky k životu, nebylo jednoduché. Občané a zastupitelé obcí, o kterých se uvažovalo, většinou nebyli z projektu nadšení. Podobně mělo transformací projít zařízení Sluneční dvůr v Jestřebí, ale záměr narazil na odpor obyvatel Zákup a Zahrádek, kam se měli klienti přestěhovat rovněž do nově postavených domků.

„I my jsme se setkali se skupinou občanů, která nesouhlasila, já jsem ale přesvědčen o tom, že je to dobře a je to krok do budoucnosti,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Hejtman Martin Půta na místě ocenil odvahu zastupitelů obcí k tomuto kroku, díky kterému byl dokončen projekt dlouhodobé transformace mařenického ústavu.

Projekt transformace se snaží své klienty začlenit do normálního života. Za posledních devět let se totiž jejich život výrazně změnil. „V roce 2006 měli stoprocentní servis, svým vlastním přičiněním nemuseli nic, byl to velmi pasivní život. Dnes se snažíme využívat co nejvíc potenciál klientů a jen tam, kde nemohou, pomůže asistent. Dnes už tak ústav nemá uklízečky ani pradleny, o své potřeby se klienti starají sami. Vaří si i snídaně a večeře, jen obědy se jim zajišťují. Snažíme se je vést k soběstačnosti, seberealizaci, aby si žili tak, jak sami chtějí,“ dále říká ředitelka Petra Bröcklová, pro kterou je otevření nových domů završením vyčerpávající, ale potřebné práce.

Projekt transformace z velké části financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj si dal za cíl integrovat zdravotně postižené do společnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím podpořilo transformaci 20 zařízení sociálních služeb. Dosud tak mohlo být uzavřeno 11 zařízení. „Mařenice jsou dvanácté,“ řekla ministryně Michaela Marksová.

Zdroj: Českolipský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 8.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:32.