Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Lidem v náročných profesích by firmy mohly víc přispívat na penzi (Právo)

Na jednání sněmovního sociálního výboru to včera řekla náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová. Výbor podpořil návrh novely, podle které by mohli horníci chodit do penze o pět let dřív.

„Obracejí se na nás už i jiné profese. My odpovídáme, že se tím zabývat samozřejmě chceme. Vedli jsme už předběžně rozhovory se zaměstnavateli, kteří se k tomu staví vlažně, nikoliv negativně,“ uvedla Merhautová.

Podle Merhautové už se jinými profesemi zabývala i důchodová komise. Posuzovala dvě možnosti. V první by zaměstnavatel lidem z vybraných náročných profesí posílal vyšší důchodové pojištění do veřejného pilíře. Upravilo by to ministerstvo práce v důchodové novele. Podle druhého návrhu by firmy přispívaly více do třetího pilíře, tedy do penzijního spoření. Návrh by pak chystalo ministerstvo financí.

Novela o dřívější penzi pro horníky je nyní ve Sněmovně. Havíři, kteří dělali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole, by mohli jít do důchodu o pět let dřív. Využít by mohli i předčasného důchodu až tři roky před řádným termínem. Horníkům by se – na rozdíl od jiných důchodců – penze nekrátily.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:11.