Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Únor:

Rozhovor: Budoucnost OKD (ČT1)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí živě v Událostech. Zdravím vás a táži se. Vy mluvíte o přilákání nových investorů jako o jednom z léků na skokové zvýšení nezaměstnanosti v kraji. Jak konkrétně je chcete ale přilákat?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Dobrý večer. Samozřejmě lákání nových investorů také znamená, že je máme kam lákat, a je to záležitost samozřejmě trochu dlouhodobá. Jsou to postupy, které dělá CzechInvest, to znamená, jezdí po světě, jak jste řekl, láká nové investory. My se celkově snažíme zlepšovat obraz České republiky v zahraničí, což předchozí vlády také nedělaly. A teď konkrétně mluvíme třeba o tom, aby fungovala průmyslová zóna Barbora. Tam se stále ještě dohadujeme s ministerstvem financí. Nicméně my teď v tuto chvíli máme takový lék na to, na tu okamžitou situaci, na to, kdy by ti lidé začali být propouštěni ještě třeba v první polovině tohoto roku, a to jsou postupy, které jdou přes úřad práce.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
My se k tomu dostaneme. Ale když jsme u těch nových pracovních míst, tak v případě, že budou mít podnikatelé zájem, jak rychle mohou reálně ta nová pracovní místa vzniknout? Sama říkáte, že je to dlouhodobá záležitost a to řešení je přece potřeba najít rychle.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Ano, ta rychlá okamžitá řešení jsou tam v tuto chvíli s těmi volnými pracovními místy, které jsou dnes k dispozici. V Moravskoslezském kraji je asi sedmdesát tisíc nezaměstnaných a okolo deseti tisíc volných pracovních míst. A my v tuto chvíli za úřad práce a ministerstvo práce jednáme s těmi stávajícími zaměstnavateli, kteří mají ta volná pracovní místa, o tom, za jakých okolností můžou přijmout ty lidi z OKD.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
A jenom velmi stručně. Jak reálně může propouštěným horníkům pomoci ona zmíněná informační brožura?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Je to úplně základní informace pro to, aby oni dejme tomu byli více psychicky v pohodě, aby přesně věděli, co je čeká, protože náš zájem je těm lidem maximálně pomoci a tato brožura by jim měla dát jakousi jistotu, jakýsi jasný přehled, co bude a co je čeká.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Děkuju vám za vaše odpovědi, paní ministryně, na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.2.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.10. 2018 000 10:08.