Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Leden:

Rozhovor: Definitivní zrušení druhého pilíře důchodové reformy (Radiožurnál)

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: Ministryně práce a sociálních věcí dnes reagovala na zrušení takzvaného druhého pilíře důchodové reformy, kterou prosadila někdejší pravicová koalice. Úřad mimo jiné varuje živnostníky, že mohou ve stáří dostávat od státu jen velmi málo peněz a na podrobnosti se zeptám právě ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, dobrý den.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Dobrý den.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: Paní ministryně, jaké základní momenty se tedy pojí s přípravou na starobní penzi, na jaká úskalí zejména upozorňuje váš úřad?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Tak my dnes vlastně upozorňujeme na dvě v podstatě odlišné věci. Ta jedna úplně samostatná je, že my informujeme těch 84 tisíc účastníků toho takzvaného druhého pilíře, toho soukromého důchodového spoření, jak teď po jeho zrušení mají postupovat, že v žádném případě nepřijdou o finanční prostředky a dáváme jim takový časový harmonogram, aby viděli, jaký krok kdy mají udělat.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: To znamená, aby se nebáli, že jejich peníze někam se ztratí, že o ně přijdou?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Ano, přesně tak. A tím druhým okruhem, o kterém jsme dneska mluvili, který nesouvisí bezprostředně se zrušením druhého pilíře, je informace pro osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávají hlavní výdělečnou činnost, aby si dali velký pozor, kolik vlastně platí dnes zálohy na sociálním pojištění a jak vysoký pak bude jejich důchod.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: To znamená, že by se mohlo stát, že živnostníci by nemuseli od státu dostat skoro nic, přeženu-li to, nebo budu-li možná v tomto tvrzení poněkud radikálnější, může se to stát?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Může se stát, že si budou platit skutečně to minimum, tak ten důchod bude velice nízký. My jsme udělali v tom dopise, který se bude posílat s ročním vyúčtováním v průběhu měsíce února, udělali takovou tabulku, kde je vlastně ukázáno, že když se platí ty úplně nejmenší zálohy, tak v podstatě to odpovídá dnešní výši důchodu někde ve výši 6 tisíc.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: Jaká doporučení tedy v tomto ohledu má ministerstvo práce, jak vysoké by to mělo být pojistné, dá se to říci obecně?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Tak my především chceme ty lidi upozornit, a říci jim, aby se zamysleli a aby se zamysleli nad tím, že si navýší ty pojistné odvody do toho veřejného pilíře na vyšší částky, kde právě v té tabulce je ukázáno, jak vysoký by ten důchod byl, kdyby to byl dvojnásobek, případně trojnásobek a zároveň jim říkáme, že třeba také mohou zvolit ten systém toho soukromého penzijního připojištění v tom takzvaném třetím pilíři, což je u nás velice rozšířená záležitost. Má to přes 4 miliony lidí.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: S tím souvisí i moje další otázka, paní ministryně, na kolik podle vás je stabilní právě ten průběžný systém, který teď funguje s tím, že demografové už delší dobu upozorňují, že populace v České republice a vůbec v Evropě stárne a že obecně možná bude problém spoléhat se pouze na peníze od státu, v penzi v příštích letech, desetiletích?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Tak na jednu stranu ten veřejný penzijní systém je velmi stabilní a jakoby v podstatě zaručený, protože je dotován ze státního rozpočtu. Nicméně, jak říkáte, samozřejmě ty částky nebudou určitě v budoucnu nejvyšší, byť by měli tomu člověku plně tu základní potřebu opravdu zaručit i v budoucnu. Ale samozřejmě tady se doporučuje hlavně těm, kteří opravdu si to mohou jen trochu dovolit, aby si ještě spořili právě v tom soukromém připojištění, aby to nenechávali jen na tom pilíři veřejném, a já se domnívám, že už ty generace, které vyrůstají třeba v těch starých západoevropských zemích, ty jsou na to zvyklé. U nás ty mladší generace se na to také začínají zvykat, ale samozřejmě máme tady lidi, kteří většinu života prožili za socialismu, kdy nic takového prostě nebylo možné, kdy se mohli ti lidé na ten veřejný důchod naprosto spolehnout a těm je také potřeba říkat, aby na to mysleli.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka: Doporučuje ministryně práce a sociálních věcí za Michaela Marksová, díky. Na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí: Na slyšenou.

Zdroj: Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.1.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.10. 2018 000 09:28.