Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Leden:

Rozhovor: Zvyšování důchodů (CT1)

Michal KUBAL, moderátor:
V Událostech teď vítám ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Dobrý večer. A rovnou se ptám. Co byste řekla na ty výtky opozice, že se z toho může stát nástroj politického boje hlavně před volbami?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Dobrý večer. No, já jsem se vždycky domnívala, že zájmem jak vládnoucí koalice, tak opozice, ať už je jakákoli, je pomoci tady co nejvíce starobním důchodům. A co se týče té myšlenky, že my tady chceme zavádět snad něco revolučního, něco neznámého, to vůbec není pravda. Takový model tady platil téměř patnáct let. Za tu dobu ho ty tehdejší vlády využily dvakrát, takže já se opravdu nedomnívám, že je tady nějaký důvod k obavám.

Michal KUBAL, moderátor:
Proč je vůbec nutný ten nový zákon? Přece jenom projednávali jste zvýšení teď formou mimořádného nebo zákonu o mimořádném důchodu. Proč to dělat jinak?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Znova, já se domnívám, že vláda by v takovémto případě měla mít v rukou nástroj, který umožní reagovat pružně. Zaprvé v tom návrhu očekáváme, že bude ta pojistka, o které jsem mluvila v té reportáži, že ta možnost pro vládu navýšit ty důchody bude jenom do určitého stropu. A také, když se podíváme na to, jak opozice blokuje proces v Poslanecké sněmovně, to znamená, že třeba teď ten mimořádný důchod dostanou i ti senioři až v únoru, tak se opět domnívám, že je mnohem lepší, aby toto měla v rukou vláda a oni to mohli dostat třeba už hned v lednu.

Michal KUBAL, moderátor:
Penzijní účet je v minusu. Vy chcete nadále zvyšovat důchody. Jak hodláte obrátit ten nepříznivý trend, když se neustále zvyšuje ten deficit?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Tak tohleto je samozřejmě opravdu rozsáhlé téma, ale náš důchodový systém je založen na tom veřejném pilíři. Je navázán na státní rozpočet. A v tuto chvíli není důvod, aby tam státní rozpočet ty peníze nedal. On ostatně v minulosti si z důchodového účtu také státní rozpočet hodně vzal.

Michal KUBAL, moderátor:
Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí. Díky.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Na shledanou.

Zdroj: ČT1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.1.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.10. 2018 000 19:55.