Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Prosinec:

686 stížností na zaměstnavatele. Inspekce práce rozdala pokuty za miliony (Podnikatel.cz)

Inspekce zároveň nabádá zaměstnance, aby se nebáli upozornit na nedostatky svého zaměstnavatele.

„Rozhodne-li se podatel podnětu vyhnout případnému cestování na pracoviště inspekce práce, kde lze podat podnět osobně, na www.suip.cz si z nabídky v menu na levé straně vybere rubriku "Pracovněprávní vztahy" a dále rubriku "Podání podnětu ke kontrole". Po rozevření této webové strany pak v textu najde odkaz "Elektronické podání podnětu ke kontrole", po jehož rozkliknutí se objeví formulář, který pak stačí jen vyplnit,“ upřesňuje postup přes webové stránky Státní úřadu inspekce práce (SÚIP) Ivona Foltisová.

Bez ohledu na počet podnětů provedla inspekce v měsíci listopad celkem 2632 kontrol a rozdala pokuty v celkové výši atakující hranici 13 milionů korun. Nejvyšší pokuty padaly v oblasti zákona o zaměstnanosti, kam spadá i problematika švarcystému. Zde ostatně také inspekce obdržela 143 podnětů.

„Kontrola zaměstnavatelů na základě podaných podnětů však představuje jen jeden z hlavních úkolů kontrolní činnosti SÚIP,“ říká Foltisová.

Druhou oblastí, kde si zaměstnavatelé vysloužili vysoké pokuty, byly pracovní vztahy a podmínky. Zde inspekce udělila pokuty v souhrnné výši převyšující 5 milionů korun. Ivona Foltisová také zároveň připomněla, že kromě samotných podnětů mohou zaměstnanci využít i bezplatného poradenství inspekce.

„Poradit se s inspektory práce může každý občan zaměstnaný v ČR, který si není jist, zda je na svých právech ze strany svého zaměstnavatele krácen. Poradenství je poskytováno písemně, telefonicky, prostřednictvím elektronické pošty či osobně, a to na všech oblastních inspektorátech práce a kontaktních pracovištích ve stanovených provozních dnech,“ uzavřela Foltisová.

Zdroj: Podnikatel.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.6.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:10.