Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Prosinec:

Senát schválil příspěvek pro penzisty (ČT 1)

Další podrobnosti přidá Kateřina Jirovská. Kateřino, pěkné poledne i tobě. Jak tento příspěvek zatíží státní rozpočet? Kolik to bude stát?

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:
Dobré poledne. Ty mimořádné příspěvky vyjdou zhruba na 3,5 miliardy a ministerstvo práce a sociálních věcí chce tu částku vzít z peněz, které ušetřilo během letošního roku. Nakonec se tedy senátoři, nakonec tedy senátoři odhlasovali, že ten jednorázový příspěvek bude těch zmíněných 1200. Je to tedy tak, že pokud by se ta částka rozpočítala na jednotlivé měsíce, tak si senioři přilepší o 140 korun měsíčně. V tom je započítaných i těch 40 korun, které dostanou ze zákona. Ovšem vzhledem k tomu, že letos je ta částka rekordně nízká i s ohledem na inflaci, tak připravuje ministerstvo další změnu.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
My v tuto chvíli především připravujeme návrh, aby byla vláda zmocněna proto sama rozhodnout o vyšší valorizaci přesně v takových případech, jaký se nám stal, pro příští rok a není to nic nového, protože takové zmocnění vláda měla v minulosti v průběhu asi 15 let a využila to zmocnění dvakrát.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:
Návrh teď ještě musí podepsat prezident. Doplním další aktuální informaci odsud z horní komory. Před malou chvílí senátoři schválili taky návrh na zrušení druhého, toho takzvaného druhého důchodového pilíře v příštím roce a zároveň schválili návrhy, které zatraktivňují ten třetí pilíř. No, a řeknu ještě, že do toho druhého pilíře vstoupilo zhruba 85 tisíc lidí a jejich vklady jim vláda vrátí.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.6.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:21.