Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Firmy dostanou slevy, když zaměstnají lidi po škole nebo před důchodem (HR Forum)

Vládě chce předložit návrh, dle kterého by firma za nově přijatého zaměstnance z těchto skupin odváděla po dobu jednoho roku nižší pojistné na sociální zabezpečení. Marksová tak za vládu chce splnit slib, který kabinet Bohuslava Sobotky téměř před dvěma lety zahrnul do programového prohlášení.

„Maximální výše slevy by měla být poskytována do výše odvodu zaměstnavatele za daného zaměstnance, maximálně však do výše poloviny odvodu z průměrné mzdy,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Kdyby opatření platilo už letos, sleva by podle ministerského výpočtu činila nanejvýš 3147 Kč. Ministerstvo odůvodňuje potřebu opatření vysokou nezaměstnaností absolventů, lidí před důchodem nebo matek po mateřské či rodičovské. U lidí mezi 55 a 59 lety je více než desetiprocentní, u mladých do 25 let skoro 15 %.

„Mladý člověk je logicky nezkušený a zaměstnat ho je určité riziko,“ vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Zaměstnanost matek s dětmi mladšími šesti let je hluboko pod evropským průměrem.

"Problém mateřství nespočívá pouze v ekonomické neaktivitě matky po dobu rodičovské dovolené, ale rovněž v dlouhodobém odloučení od profesního života a z toho vyplývajícího zastarávání jejich kvalifikace," píše ministerstvo v návrhu.

Havlíček je přesvědčený, že firmy slev využijí a lidi, na které návrh cílí, začnou více zaměstnávat. Hlavně v případě matek a starších ročníků by ale uvítal také podporu zkrácených pracovních úvazků.

Zdroj: HR Forum

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:53.