Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Důchodci dostanou příspěvek 1200 korun, nečekaně rozhodli poslanci (novinky.cz)

ČSSD v pátek koaliční kolegy překvapila, když se její poslanci dohodli, že podpoří pozměňovací návrh, který mimořádný příspěvek zvyšuje na 1200 korun. Lidovci, ANO i ODS si kvůli tomu vyžádali přestávku na poradu klubů.

Senioři by měli dostat příspěvek patrně v dubnu. Vláda navrhla, aby důchodci dostali příspěvek ve výši 900 korun, sněmovní výbor posléze navrhl sumu 1000 korun, poslanci nakonec v pátek zvedli ruku pro podporu pozměňovacího návrhu navyšujícího příspěvek na 1200 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) v pátek poslancům připomněla, že do budoucna by ráda dosáhla toho, aby vláda mohla valorizace v případě mimořádných situací navýšit.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že takový jednorázový příspěvek podporuje rovnostářství a nijak nezohledňuje, kolik člověk do penzijního systému odvedl.

Valorizace důchodů

Zákon o důchodovém pojištění stanoví, že pro zvýšení důchodů v pravidelném termínu od ledna se valorizace určuje podle údajů Českého statistického úřadu. U průměrného starobního důchodu zvýšení činí částku odpovídající 100 % růstu úhrnného indexu spotřebitelských cen a dále též částku odpovídající jedné třetině růstu reálných mezd.

zdroj: MPSV

Zdroj: novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:23.