Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Agresivní klienti ohrožují úřady práce, ty se začínají bránit (Hospodářské noviny)

Výjimkou nejsou ani strkanice s pracovníky úřadů, facky, nebo dokonce rány pěstí. Útočníci jsou často opilí nebo zfetovaní. Jeden nezaměstnaný se dokonce na pobočce zkusil podřezat.

Rozčílený osmadvacetiletý muž v polovině září sprostě křičel na zaměstnance znojemského úřadu práce a pěstí se snažil rozbít skleněnou přepážku. Když zasáhla ochranka, chtěl se s ní prát. Nakonec strávil celé odpoledne na policii.

Podle Sadílkové agresivita nezaměstnaných roste. Jen letos úředníci napočítali 420 incidentů. Sadílková, která poslední rok vedla Úřad práce dočasně a začátkem listopadu ji ministerstvo práce jmenovalo do vedoucí funkce i oficiálně, hodlá vybavit pobočky přepážkami, které by její zaměstnance chránily. „Nechceme budovat bariéry, to v žádném případě ne. Chránit vlastní pracovníky je ale povinností každého zaměstnavatele,“ dodává ředitelka.

V říjnu se zaměstnanost v Česku dostala pod hranici šesti procent, nezaměstnaných bylo v zemi nejméně za posledních šest let. Ekonomice se daří a firmy se o pracovní sílu přetahují. Naštvaných klientů úřadů práce ale přesto přibývá. „Firmy mají obrovský zájem o lidi. V posledním roce skokově přibývalo pracovních míst, teď máme 110 tisíc neobsazených pozic. Přesto je tu stále poměrně velký počet nezaměstnaných, o které není zájem. Ti mohou být ze situace na pracovním trhu frustrovaní,“ vysvětluje analytik portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Z celkového počtu 430 tisíc nezaměstnaných bylo v říjnu 45 procent lidí bez práce déle než rok. „Pokud je člověk dlouhodobě bez zaměstnání, tak ztrácí motivaci. Je frustrovaný a může svoji situaci vnímat jako nespravedlnost,“ podotýká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s tím, že se výbuchy emocí na pobočkách snaží mírnit i psychologové.

Dá se čekat, že právě jejich služby budou s koncem roku potřeba čím dál častěji. „Blíží se Vánoce a všichni chtějí nakupovat. Někteří naši klienti ale bohužel nemají na nákupy prostředky,“ dodává Beránková. Situace je vyhrocená nejen na odborech, které lidem pomáhají hledat zaměstnání, ale i na přepážkách, kde se vyplácejí sociální dávky. Z 99 procent za nimi sedí ženy, upozorňuje ředitelka Sadílková.

Ta klíčovou instituci vedla už jednou, dřív než se letos stala její generální ředitelkou. V roce 2011 ji do funkce jmenoval tehdejší ministr práce za TOP 09 Jaromír Drábek. Vydržela v ní ale jen dva měsíce a pak sama rezignovala. Bylo to v době zavádění nových IT systémů na úřadech, jejichž kolaps následující rok zkomplikoval vyplácení sociálních dávek.

Sadílkové podřízení ale nejsou jediní úředníci, kteří pociťují rostoucí napětí. To sílí i na České správě sociálního zabezpečení, kde se jeden z klientů rozhodl doslova omlátit posudkové lékařce vyhlášku o hlavu. Dalším lékařům lidé vyhrožovali smrtí. „I když ve všech posledních zaznamenaných případech naštěstí nedošlo ke zranění, všichni napadení zaměstnanci utrpěli silný psychický šok,“ uvedla mluvčí sociálky Jana Buraňová.

ZAMĚSTNANOST V ČESKU

Lidé bez práce V říjnu klesla v České republice nezaměstnanost na 5,9 procenta ze zářijových šesti procent. Lidí bez práce bylo 430 432, což je nejméně od února 2009.

Příspěvek na dojíždění Nezaměstnaní, kteří si najdou místo v jiném regionu, by mohli už koncem letoška či začátkem příštího roku dostávat příspěvek na dojíždění za prací. Opatření navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:23.