Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2015 » Listopad:

Michaela Marksová: Rozhovor k tématu předčasných důchodů pro horníky (CT 1)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, v Událostech živě. Přeju vám dobrý večer a ptám se. S tím, aby předčasné penze horníků měl finančně zajistit stát, jak jsme slyšeli, nesouhlasí ANO. Jak máte ve sněmovně ošetřeno, aby to prošlo, když jeden z koaličních partnerů je proti?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Dobrý večer. Já pořád ještě věřím, že ve sněmovně zvítězí hlavně zdravý rozum, protože my nedotujeme žádnou soukromou firmu. My to děláme pro ty lidi. A to, že hlubinní horníci odchází dřív do důchodu, to je v těch evropských zemích, kde to hornictví ještě nějakým způsobem funguje, naprosto normální.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Ale to, myslím, ani hnutí ANO nerozporovalo. Proč vlastně nejste v sociální demokracii pro to, aby se zaměstnavatelé také na těch předčasných důchodech horníků podíleli? To na první pohled, promiňte mi, vypadá spíš jako trošku pravicový postoj.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Já jsem pro to, aby se zaměstnavatelé podíleli, ale to by musel byl býval někdo rozhodnout skutečně před mnoha lety, aby firma typu OKD založila fond pro zaměstnance a pro jejich předčasné odchody, aby jim třeba spořila do třetího pilíře. Ale my jsme v situaci, kdy žádný takový fond neexistuje. A ti lidé ty předčasné důchody budou potřebovat teď.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
A ještě, pokud jde obecně o čísla nezaměstnanosti, na úřadech práce zůstávají hlavně ti dlouhodobě nezaměstnaní. Už víte, jak jejich situaci efektivně vyřešit?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
To je samozřejmě velice složitá skupina lidí, která je především koncentrována v těch velice slabých regionech. A v rámci těchto regionů ve velice těžce dostupných okresech je to kategorie, které je potřeba se speciálně věnovat, pracovat s nimi prostřednictvím sociální práce. Nicméně i na to existují nástroje, jako jsou třeba veřejně prospěšné práce, které se vlastně čím dál tím více rozšiřují především ve spolupráci s obcemi nebo s různými státními firmami.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Paní ministryně, děkuju vám za čas a za vaše odpovědi, na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí:
Na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 12.12. 2018 000 13:28.