Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2015 » Listopad:

Nezaměstnanost klesla pod šest procent (Právo)

Volných pracovních míst proti září mírně ubylo, zaměstnavatelé jich nabízeli 107 324. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadají čtyři uchazeči. Například na Ústecku se však na jednu pozici tlačí více než 15 lidí. Jen o trochu lepší situace je v tomto ohledu v okresech Bruntál, Karviná a Most.

Některá odvětví české ekonomiky se však dostávají do situace, kdy se jim nových kvalifikovaných pracovníků nedostává. „To se už poměrně brzy odrazí i na výši nabízených mezd,“ soudí Dufek. Největší nedostatek pracovníků pociťují technické obory, například slévárenství či kovovýroba.

Na úřady práce chodí stále méně nových uchazečů. „Roste ovšem riziko, že ti, co v evidenci nezaměstnaných zůstávají, budou vzhledem ke své profesi stále hůře zaměstnatelní. Měli by proto uvažovat o změně – změně profese, mzdových požadavků či místa výkonu práce,“ podotkla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové by nezaměstnanost v nadcházejících měsících mohla stagnovat nebo – s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou – mírně vzrůst. „V meziročním srovnání by ale měla zůstat na nízkých hodnotách,“ dodala. Podle údajů Eurostatu má Česko v rámci EU druhou nejnižší míru nezaměstnanosti hned po Německu.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.11.2015

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:19.